Domů Velikán mezi měniči kmitočtu

Velikán mezi měniči kmitočtu

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 14. září 2009

menice_holub_titlPro velmi výkonně ventilátory pecí rekonstruované ukrajinské cementárny vyprojektovaly a dodaly společně firmy Helmke, ABB a Rittal elektropohon k řízení otáček asynchronních motorů a dosažení vysokých úspor elektrické energie. Tyto obří měniče frekvence firmy ABB jsou k dispozici jak kompletní jednotky, tak i v modulárním provedení, dimenzované na výstupní regulované napětí až 690 V. Měniče sestávají z několika, paralelně zapojených vstupních usměrňovačů a modulárních střídačů řešených pro jednoduchou obsluhu a redundantní provoz.

menice_holub
Obr. 1 Kompletní rozváděčová modulární skříň firmy Rittal s měničem frekvence společnosti ABB, výkon 2.900 kVA

Firma Helmke dodala elektromotory a vstupní transformátory, kompletní systém řízení s programovatelnou pamětí (SPS) a veškeré komponenty řízení byly zabudovány do nových skříní se speciálním chlazením od firmy Rittal (systém Cold Plate). Výkon ventilátorů činí 1.900 kW a pro zajištění zvýšené disponibility pohonu byl přiřazen další střídačový modul. Tak může ventilátor fungovat i při závadě modulu se jmenovitým výkonem. Samotný asynchronní motor od firmy Helmke má výkon 2.500 kW a celý pohon se vyznačuje vysokou účinností a robustní konstrukcí. Měnič frekvence dává na výstupu výkon 2.100 kW při optimálním napětí a frekvenci.
Rozvaděčová skříň má rozměry 5.000 x 2.20 mm a 800 mm a obsahuje 5 střídačových modulů, 3 napájecí diodové moduly, vstupní spínače na 2.500 A a různé jističi a ochranné obvody. Dvanáctipulzní transformátor je odstíněn pro redukci zpětných rušivých vlivů na napájecí sít.

Literatura: 2009, Antriebstechnik, č. 7, str. 20 - 21: Gewaltiger Apetit

 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky