Domů Snížení spotřeby energie o 43% díky ventilátorům Rittal TopTherm.

Snížení spotřeby energie o 43% díky ventilátorům Rittal TopTherm.

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 07. listopad 2011

rittal_1_titlSpolečnost Rittal vyvinula nové ventilační a filtrační jednotky TopTherm a dokázala tak, že i v oblasti větrání je stále ještě možné dosáhnout výrazných zlepšení. Novinkou je zvláště světově unikátní použití diagonálního proudění vzduchu. Zajišťuje mnohem lepší výkon větrání v uzavřených krytech a skříních. Dalšími přesvědčivými výhodami, vedle jednoduché montáže bez nutnosti použití nářadí, jsou snadná údržba a zvýšená efektivita. Rozsáhlé testy prokázaly úspory energie 43%.

V nové ventilační a filtrační jednotce se uplatněním ventilátoru s diagonálním prouděním vzduchu podařilo společnosti Rittal chytře spojit vlastnosti radiálních a axiálních ventilátorů. Charakteristikou nového ventilátoru je skutečnost, že výstup vzduchu není, jako u předchozích ventilátorů, ve směru osy ventilátoru, ale diagonálně k jeho vnějšímu povrchu. To podporuje stabilní distribuci vzduchu v krytu nebo skříni a zabraňuje vzniku horkých míst. Kromě plochého tvaru jsou dalšími výhodami zejména strmější tlaková křivka a vyšší statický tlak. Výsledkem je lepší stabilita tlaku a – po instalaci a v provozních podmínkách – lepší a stabilnější průtok vzduchu v široké oblasti. To s sebou nese také prodloužení životnosti filtrační vložky bez nutnosti zaplatit za to snížením výkonu ventilátoru.

Společnost Rittal vykonala rozsáhlé testy, aby přímo porovnala staré a nové provedení ventilátorů a doložila výkon nových ventilačních a filtračních jednotek. Konvenční jednotka a nová jednotka TopTherm byly instalovány ve dvou identických testovacích zařízeních. Skříň byla vybavena ohřívačem a snímači teploty. Obě jednotky byly řízeny digitálním regulátorem teploty vzduchu ve skříni. Doba, po kterou byly jednotky testovány, byla jeden a půl měsíce. Výsledek: vzhledem k vlastnostem nových diagonálních ventilačních a filtračních jednotek TopTherm byla doba jejich běhu kratší o 40%. Celková spotřeba energie tak ve srovnání s konvenční jednotkou klesla o 43%.

rittal_1_1

rittal_1_2

rittal_1_3

Montáž jednotek je snadná. Není k ní potřeba žádné nářadí a směr proudu vzduchu lze jednoduše změnit. Také elektrické připojení je snadné a údržba, včetně výměny vložky filtru, je zcela prostá. Při instalaci se ventilační a filtrační jednotka, předem vyzkoušená a otestovaná, jen zacvakne do připraveného výřezu. Rozměry montážního výřezu jsou stejné jako u předchozích typů. Pro elektrické připojení byly běžné šroubové svorky pro upevnění vodičů nahrazeny svorkami pružinovými. Nový uvolňovací mechanismus umožňuje při údržbě žaluziovou mřížku vyklopit vpřed do otevřené polohy s úhlem přibližně 70°. Pracovník údržby potom může oběma rukama uchopit a vyměnit filtrační vložku. Stejně se postupuje při údržbě výstupních filtrů. Méně pracná údržba přináší úsporu nákladů.

Pro zvýšení výkonu lze instalovat několik jednotek vedle sebe bez toho, aby mezi nimi byly jakékoliv mezery. Jednotky TopTherm jsou k dispozici v různých provedeních, s výstupem od 20 m³/h do 700 m³/h. Na výběr jsou také provedení s napájením 24 V DC nebo 115 V, 230 V a 400 V AC, třífázovým, 50 nebo 60 Hz. Kromě běžných provedení je k dispozici také verze EMC.

 

Rittal Czech, s.r.o
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: +420 234 099 000
fax: +420 234 099 099
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.rittal.cz

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady Test

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky