Domů Roboti vyrábějí elektromotory

Roboti vyrábějí elektromotory

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 09. září 2009
robot_motor_titlVe švédském závodě společnosti ABB v městě Västeras, který po radikální reorganizaci produkuje 100.000 asynchronních nízkonapěťových motorů ročně a zaměstnává 210 pracovníků, je instalováno 19 kloubových robotů řady IRB vlastní konstrukce. Společnost ABB jako první na světě nahradila v druhé polovině minulého století postupně u hlavních os robotů hydraulické pohony elektrickými. V posledních dvou letech po provedení rozsáhlé automatizace výrobních procesů mohl být počet pracovníků na statorových a rotorových linkách ve Västeras značně snížen. Použitím robotů s nosností od 30 do 500 kg byly časy výrobních cyklů podstatně sníženy, např. při montáži malých motorů na 80 sekund a stav pracovníků redukován o 30 % využitím 6 robotů řady IRB.

robot_motor_1
Obr. 1. Navíjení a ukládání navinutých cívek robotem IRB 7600 do drážek statoru.

Závod ve Västeras patří dnes k nejmodernějším výrobním podnikům společnosti ABB. Robotizovaná pracoviště pro výrobu elektromotorů jsou z větší části využívána pro transport materiálu a dílců, ale také pro většinu výrobních procesů, jako je svařováni, tlakové lití, lisování, navíjení statorových cívek, pro montáž a také balení hotových výrobků. Na statorové a rotorové výrobní lince jsou v současnosti produkovány již asynchronní motory s vysokými třídami účinnosti, které se vyznačují vysokou energetickou úsporností, zejména při frekvenčním řízení otáček.

robot_motor_2
Obr. 2. Robot IRB 6400 pomáhá při balení a expedici hotových motorů.

Provoz, těchto motorů přináší uživatelům vysoké úspory elektrické energie a následně přispívá ke globálnímu snižování emisí CO2. Odborníci společnosti ABB tvrdí, že zavedením elektromotorů s vysokými účinnostmi a s účinností třídy "prémium“ pro trh USA a Kanady lze v příštích letech snížit emise CO2, které dnes představují množství výfukových plynů z 90.000 automobilů ročně.

robot_motor_3
Obr. 3. Robot IRB 6600 přenáší těžký stator na další pracoviště.

Literatura: 2009, ABB Technik, č. 2, str, 47 – 49: Mit guten Beispiel voran
 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky