Domů ABB dodalo nejdelší podmořské elektrické spojení

ABB dodalo nejdelší podmořské elektrické spojení

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 10. říjen 2008

abb_kabel_titlABB, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, pomohlo společnostem TenneT a Statnett, provozovatelům přenosových soustav v Holandsku a Norsku, oficiálně otevřít 580 kilometrů dlouhé elektrické spojení mezi těmito státy. Projekt přispěje k vytvoření společného evropského trhu s elektřinou.

Tento projekt posouvá plán na vytvoření společné energetické soustavy a zabezpečení spolehlivých a energeticky efektivních dodávek pro Evropu blíže k realitě. TenneT a Statnett jsou společnými vlastníky spojení, pro něž ABB dodalo klíčové technologie.

NorNed je nejdelším kabelovým spojením na světě a se svou přenosovou kapacitou 700 megawattů také nejvýkonnějším. Bylo uvedeno do provozu za přítomnosti vedoucích představitelů obou společností, které jsou jejím vlastníkem a ABB a také norského ministra pro ropný průmysl a energetiku, Terje Riis-Johansena a holandské ministryně pro hospodářství, Marii van der Hoeven.

“NorNed je významným inženýrským počinem, který přiblížil Evropu k dosažení jejího cíle vytvořit spolehlivou elektrickou síť s minimálním dopadem na životní prostředí, která propojí celý kontinent”, uvedl Peter Leupp, vedoucí divize ABB Power Systems. “Jedná se o důležitý příspěvek k zajištění kvalitních a nepřerušovaných dodávek elektřiny v Evropě”.

NorNed je první přímé elektrické spojení mezi Norskem a Nizozemím a je součástí plánu Evropské unie na zlepšení přeshraniční energetické infrastruktury, snížení rizik výpadků proudu a vytvoření efektivnějšího trhu s elektrickou energií v rámci Evropy.

Díky spojení od ABB využívajícího technologii přenosu stejnosměrného proudu o velmi vysokém napětí (HVDC) mohou operátoři TenneT v Holandsku a Statnett v Norsku vzájemně obchodovat s elektřinou a zvýšit spolehlivost dodávek proudu v obou zemích. Zvýšenou poptávku v době špičky během dne může nyní holandská rozvodná síť pokrývat elektřinou z norských vodních elektráren. Oba operátoři odhadují, že využití alternativních zdrojů namísto tradičních elektráren na fosilní paliva přinese snížení emisí CO2 o 1,7 miliónů tun za rok.

ABB vyvinulo technologii HVDC před 50 lety a zatím dodalo více než polovinu HVDC měníren na světě.

 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky