Domů Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 15. prosinec 2008
Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008V loňském roce představila společnost ABB významnou novinku – inteligentní systém elektroinstalace Ego-n®. Systém si získal své příznivce z řad elektromontážních firem a projekcí pro svou jednoduchost a přístupnost, zejména při řešení moderní elektroinstalace rodinných domů a bytů, ale také v částečných řešeních v kancelářích resp. konferenčních místnostech. Na základě požadavků zákazníků a vývoje trhu byl Ego-n® rozšířen o několik zajímavých přístrojů.

Do skupiny akčních členů byl doplněn modul výstupů 4x0/1-10V. Přístroj je určen pro ovládání a řízení zejména elektronických stmívatelných předřadníků, ventilů a dalších zařízení, která jsou určena pro řízení napětím 0 - 10 V nebo 1 - 10 V. Modul je součástí primární sběrnice a je určen pro montáž do rozváděče na tzv. DIN lištu.

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008
Modul výstupů 4x0/1-10V

Ke snímačům systému přibyl programovatelný termostat Ego-n® a prvky určené pro montáž do instalačních krabic - převodník digitálních vstupů vestavný – 2x proudová smyčka a snímač teploty vestavný.

Programovatelný termostat Ego-n® je univerzální termostat s týdenním časovým programováním. Teplota je snímána buď vestavěným prostorovým čidlem nebo externím čidlem teploty (délka 5m – dodáváno samostatně), které je připojeno přímo do termostatu – řešení pro podlahové vytápění. V případě, že má termostat řídit teplotu např. ve vzdálené místnosti (délka 5 m teplotního čidla nedostačuje), tak lze využít modul snímače teploty vestavného (3279-C18010), ke kterému je čidlo připojeno a informace o teplotě se předává po sběrnici. Toto řešení je pak využitelné obecně pro snímání teploty nejen pro podlahové vytápění, se současným využitím časových funkcí řízení teploty i v úrovni programování Basic (tlačítkový mód bez PC). Termostat pracuje v závislosti na zvoleném módu (topení/chlazení) a vysílá do sběrnice signály pro ovládání akčních členů (např. zapnutí a vypnutí kotle, ovládání termohlavice, apod. dle řešení v dané instalaci). Ovládání termostatu je řešeno pomocí čtyř tlačítek umístěných pod digitálním displejem, kde jsou přehledně zobrazeny základní informace – měřená teplota, aktuální žádaná teplota, datum, čas, den v týdnu, mód topení či chlazení a režim ruční nebo automatický (žádaná teplota je řízena podle předem naprogramovaných časů).
Stejně jako všechny ostatní prvky primární sběrnice Ego-n®, lze i digitální termostat programovat ve dvou úrovních – v úrovni Basic (tlačítky bez PC) a úrovni Plus (pomocí SW – Ego-n® Assistent). V úrovni Basic lze nastavit základní funkce nutné pro činnost termostatu – datum, čas, žádanou teplotu, noční pokles, časový program, spojení s akčním členem pro ovládání topení, součinnost s dalšími např. tlačítkovými snímači (např. centrální útlum teploty v domě při odchodu, apod.). V úrovni Plus lze nastavit kromě funkcí úrovně Basic i spojité řízení výstupu (např. pro ovládání termohlavic). Novinkou je možnost zobrazení počítadla provozních hodin a provozních nákladů.
Připojení termostatu do primární sběrnice je shodné s ostatními snímači – přes bezšroubovou svorkovnici zasunutou do základní desky termostatu.
Termostat je k dispozici v designových řadách Time® a Element®, objednací číslo je 3273E-A58100 xx (xx je kód barvy).

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008
Programovatelný termostat Ego-n®

Snímač teploty vestavný slouží v úrovni Basic spolu s termostaty Ego-n® pro snímání a omezení maximální teploty podlahového vytápění, zejména elektrického. V případě použití snímače v úrovni Plus (nastavení prvků pomocí SW) lze snímač použít jako samostatný skrytý termostat pro řízení teploty místnosti, podlahového vytápění, případně lze přiloženým čidlem snímat a následně ovládat teplotu jakékoliv technologie v domácnosti.

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008
Snímač teploty vestavný

Převodník digitálních vstupů je určen zejména pro zjišťování stavu sepnutí kontaktů, např. sepnutí klasických vypínačů ze sortimentu ABB nebo pro zprostředkování informace od okenních kontaktů (otevření, zavření oken). V případě požadavku zákazníka lze pomocí tohoto prvku použít v systému Egon® všechny designové řady z produkce ABB. Oba snímače se připojují do primární sběrnice.

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008
Převodních digitálních vstupů, vestavný - 2x proudová smyčka

Koncoví zákazníci jistě ocení nálepky s piktogramy Ego-n®. Plastické symboly různých funkcí zjednodušují orientaci uživatele při běžném ovládání instalace Ego-n® pomocí tlačítkových snímačů.

Inteligentní systém elektroinstalace Ego-n® 2008
Snímač tlačítkový Ego-n® s poktogramy

Podrobnější informace o systému Ego-n® společnosti ABB s. r. o., Elektro-Praga, lze najít v Katalogu domovního elektroinstalačního materiálu 2008, na CD-ROM Ego-n®, v instalační manuálu systému Ego-n® nebo na http://www.ego-n.cz

Další informace mohou zájemci získat také na adrese:
ABB s. r. o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
http://www.abb-epj.cz

 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky