Domů Elektrotechnický magazín Měření technologických veličin v průmyslu a jejich následné zpracování - 1. část

Měření technologických veličin v průmyslu a jejich následné zpracování - 1. část

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

panasonic_3_titlV souladu s trendem dnešní doby, kdy spotřeba energií a tím šetrnost k životnímu prostředí je jedním z důležitých kritérií při výběru vhodné technologie, přichází Panasonic Electric Works (PEW), v rámci svého globálního projektu Eco Ideas, s mnoha novinkami v oblasti měření technologických veličin a jejich následného zpracování.

Základem měření jsou vstupní senzory. Jejich kvalita a přesnost ovlivní celé další zpracování. Pokud něco nezměříme nebo změříme nepřesně, nepodaří se nám chybu eliminovat sebelepším následným výpočtem. Příkladem přesného měřícího laserového senzoru s rozlišením 0,5 mikronů je HL-G1, který je k dispozici pro vzdálenosti 30, 50, 85 a 120 mm. Svými parametry, digitálním displejem, třemi digitálními výstupy a dvěma analogovými výstupy (4-20 mA, 0-10 V) je senzor vhodný pro přesné průmyslové

měření s vysokou mírou opakovatelnosti. Řada SQ, patřící do kategorie bezpečných senzorů, detekuje únik kapaliny, DPH100 je vhodné pro měření tlaku nebo FZ-10, který je určený pro přesnou detekci barevného odstínu. Takto by šlo pokračovat stále dál a pro každou úlohu by bylo možné najít optimální senzor.

panasonic_3_1
HLG1 – laserový senzor s rozlišením 0,5 mikronů

Na straně vstupů jsou senzory pro měření nebo detekci konkrétní veličiny. Jsou k dispozici fotoelektrické senzory, indukční, měřící, senzory měření tlaku, průtoku, úniku kapaliny a další. Senzory, dodnes známé pod označením Sunx, jsou od letošního roku dodávány s logem Panasonic. Ať už se jedná o senzory v miniaturním provedení, laserové senzory pro velmi přesné měření vzdálenosti nebo detekci barvy, všechny mají jedno společné. Lze je připojit k programovatelným automatům (PLC) Panasonic.

panasonic_3_2
SQ400 – bezpečnostní senzor úniku kapaliny

Programovatelné automaty

PLC, jako hlavní „mozek" automatických výrobních linek, lze uživatelsky programovat v prostředí FP Win Pro a hardwarově je zařízení univerzálně rozšiřitelné jak na vstupu, právě pro možné připojení senzoriky, tak na výstupu, pro ovládání pohonů jednotlivých částí výroby. Velmi zajímavá a v průmyslu poptávaná vlastnost programovatelných automatů a dotykových operátorských panelů je možnost komunikace několika HMI s více PLC. Až 32 programovatelných automatů lze připojit k jedinému operátorskému panelu a tím získat možnost řídit a kontrolovat chod i vzdálených strojů z jednoho místa. To zároveň umožňuje rozdělení řídicích pravomocí či tvorbu záložních řídicích systémů pro případ výpadku. Zároveň však lze naopak připojit až 32 dotykových panelů k jedinému PLC a mít možnost vstupovat do řízení prostřednictvím operátorských panelů, rozmístěných podle potřeby i na odlehlých místech.

PEW rozšířil programovatelné automaty řady FP-Σ, FP0R a FP-X o bezpečnostní funkce podle nové normy DIN EN 62061. Tím byl zachován programovací komfort podle IEC 61131-3 a navíc přibyla možnost zajistit vysokou úroveň bezpečnosti zařízení SIL3 (Safety Integrity Level). PLC dostává z centrálního modulu bezpečnosti online všechny povely a informace o bezpečnostních stavech a proto jsou veškeré bezpečnostní funkce vykonávány zcela nezávisle tak, jak to předepisuje norma. Širokou škálu typů uzavírají výkonné PLC řady FP2 a FP2SH, které svými vysokými funkčními vlastnostmi a mimořádnou rychlostí zpracování při velké kapacitě programovací paměti uspokojí i ty nejnáročnější požadavky.

Dotykové operátorské panely s úhlopříčkou až 15"

Operátorské dotykové panely jsou prostředníkem mezi strojem a člověkem. Kvalita čelního panelu, jeho citlivost, barevnost, přesnost, velikost nebo zpracování grafiky, rozhoduje o komfortu, s jakým se pracuje. Panely Panasonic s krytím IP65 až IP67 se u všech modelů řady GT i GN vyznačují dobrou komunikací s PLC PEW i jiných výrobců. GT05 je první 3,5 palcový panel s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat 4 096 barev.

Pro aplikace, kde je nezbytný operátorský panel větších rozměrů, nabízí PEW panely řady GN, která úhlopříčkou 7 až 15 palců a rozlišením až 1 024 × 768 bodů optimálně doplňuje stávající sortiment. Jsou vybaveny procesorem Atom firmy Intel, pamětí RAM 256 MB a standardně se dodávají s operačním systémem WINDOWS CE® 6.0. Vedle zvukového výstupu jsou přístroje standardně vybaveny rozhraními 2× Ethernet, 2× USB, 1× RS232. Na přání mohou být dodány i se sériovým rozhraním RS485.

Vedle statických textů a grafických symbolů mohou také zobrazovat například dynamické údaje, jako jsou data z PLC, grafy trendů, složení receptur a podobně. Velmi využívanou funkcí je „Data logging". Dotykový panel průběžně sleduje nadefinovaná data z řídící jednotky (PLC) a ukládá je na SD kartu do souboru CSV. Pokud je třeba data ihned zpracovávat či používat pro nějaké online aplikace, můžeme v systému použít server OPC, který lze programovat, a tím sofistikovaně definovat, jaké proměnné se budou sledovat a jakým způsobem se budou používat.

Právě komunikace je silnou stránkou systémů Panasonic. Po celém světě fungují systémy, které jsou mezi sebou propojeny přes Ethernet TCP/IP (Modbus, Panasonic MEWNET, Schraml), IEC60870-5-101, IEC60870-5-104, PROFIBUS DP (CPU as slave), M-BUS, SEAB 1F (master and slave), sériové protokoly, PROFINET a další.

panasonic_3_3
Dotykové operátorské panely až do velikosti 15 palců

... pokračování příště.

 

Panasonic Electric Works Czech s.r.o.
Průmyslová 1
348 15 Planá
tel.: +420 374 799 990
fax: +420 374 799 999
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.panasonic-electric-works.cz

 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky