Domů Plazma mýtu zbavená

Plazma mýtu zbavená

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 01. duben 2009
plazma_myty_titlKolem plazmové technologie existuje celá řada mýtů, polopravd a omylů, s tím, že v nedávné době některá média zveřejnila nepřesnou informace o možnosti zákazu plazmových televizorů v zemích EU z důvodu jejich vysoké energetické náročnosti. Tyto informace se nezakládají na pravdě a jejich využití bylo zkreslené a účelové. Hlavním terčem několika článků, reagujících na připravující se směrnici Evropské Unie týkající se nového nastavení energetických tříd pro všechny typy televizorů, se stala energetická náročnost plazmových televizí.
„Minimální standardy efektivnosti budou muset splnit všichni výrobci všech zobrazovacích technologií, pokud budou chtít své televizory vyrábět, dovážet a prodávat na evropském trhu. Tato regulace by měla být vydána v druhé polovině roku 2009,“ říká oficiální prohlášení Evropské asociace ICT průmyslu. Plazmové a LCD televizory společnosti Panasonic však tyto standardy splňují již nyní.

Obrazová kvalita
V případě, že je zákazník limitován prostorem, nebo bude svůj televizor používat v silně osvětlených prostorech (např. kuchyně), je vhodné zvolit technologii LCD. Pokud je ovšem pro koncového uživatele prioritou co nejvyšší obrazový a zvukový zážitek, je přirozenou volbou plazmový televizor s velkou úhlopříčkou obrazovky (metr a více). Výjimečnost obrazu plazmové televize lze nejen posoudit na vlastní oči, je prokazatelná i na základě mnoha měřitelných hodnot definujících kvalitu obrazu, jako jsou například kontrastní poměr, barevné rozlišení, barevná hloubka nebo rychlost odezvy obrazovky. Plazma se také mnohem lépe vyrovnává s průměrnou kvalitou běžného televizního vysílání a i nedostatečně kvalitní signál zobrazí šetrněji. Plazmová technologie ve všech těchto aspektech jasně překonává možnosti jiných současně komerčně dostupných zobrazovačů (LCD, klasické vakuové obrazovky).

plazma_myty_3

Ukazatel energetické spotřeby produktů
Dalším faktem, který poškozuje obecné povědomí o plazmových televizorech, je ukazatel energetické spotřeby produktů. Ten je povinně uváděn na obalu a pro spotřebitele může sloužit jako pomocné vodítko. Ukazatel energetické spotřeby (příkonu) se vždy uvádí v maximálních hodnotách (špičková spotřeba energie). Zatímco v případě většiny LCD panelů je energetická spotřeba konstantní a tuto maximální uvedenou hodnotu produkt spotřebovává stále, plazmy mají energetickou spotřebu proměnlivou. Důvodem je princip tvorby obrazu. Samotný LCD panel nevydává žádné světlo, neboť to má na starosti podsvícení panelu. Naproti tomu u plazmy je každý jednotlivý bod obrazu samostatným zdrojem světla. Obecně tedy plazmové panely nakládají s energií efektivněji.
Aby bylo možné si udělat představu o reálné spotřebě elektrické energie plazmových televizorů, byla oslovena nezávislá organizace IZM Fraunhofer (Institut Zuverlassigkeit und Mikrointegration) o test spotřeby nejprodávanějšího plazmového televizoru TH-42PX80 spolu s jinými podobnými televizory. Test spotřeby probíhal na televizorech s úhlopříčkou 100-110 cm dle normy IEC 62087. Testovala se spotřeba s přednastavenými hodnotami výrobce a tzv. ideálním nastavením. (výsledky testů - viz graf 1)

plazma_myty_1

Nejzásadnější vliv na spotřebu energie televizoru má jas určité scény. Všechny televizory mají několik obrazových režimů, které používají různý jas. Záleží tedy na jejich nastavení. Obecně se dá říct, že spotřeba plazmy je vyšší, čím více jsou vysílané obrazy světlejší. Energeticky nejnáročnější je tedy například sledování zimních sportů a naopak, spotřeba plazmy je tím nižší, čím více jsou zobrazeny tmavší scény, jak tomu bývá v naprosté většině filmů, seriálů a podobně. Většina televizorů spotřebovává elektrickou energii také v závislosti na intenzitě světla v okolním prostředí. Čím více je světla v místnosti při sledování televizoru, tím větší je spotřeba energie. Pro běžného diváka to však znamená, že při běžném sledování televizoru s klasickým programovým obsahem ve spoře osvětleném obývacím pokoji jeho plazma spotřebuje v průměru méně než 50% uvedené maximální hodnoty elektrické energie na rozdíl od LCD televizoru, který spotřebuje téměř neustále 100%.

Kolik stojí hodina sledování televize?
Elektrospotřebiče jsou až na třetím místě ve spotřebě energie v domácnosti. Z těch nejvíce naši peněženku zatěžují, můžeme jmenovat chladničku a mrazničku, dále mytí nádobí teplou vodou, ale i běžný stolní počítač, nebo obyčejné osvětlení domácnosti. Rádio a televizory se podílejí na domácí spotřebě elektřiny asi 9%. Finanční rozdíly způsobené vyšší anebo na druhé straně nižší spotřebou elektrické energie u televizorů nejsou natolik markantní, jak se mnozí ze spotřebitelů domnívají. Rozdíly několika desítek W/hod představují halířové hodnoty. Běžného diváka vyjde sledování jakéhokoliv typu televizoru (Plazma, LCD, vakuová televize) řádově na desítky haléřů za hodinu.
Například podle tarifu PRE D02d při testu dle normy IEC 62087 vykazuje plazmová televize TH-42PX80EA spotřebu odpovídající 43 haléřům včetně 19% DPH za hodinu. Aktivací Eko režimu, klesne hodinová průměrná spotřeba televizoru TH-42PX80EA na 19,5 haléřů včetně 19% DPH.
V ročním vyjádření tak zaplatíte při 5 hodinovém denním průměrném sledování televizních pořadů přibližně 790 Kč. Za takovouto sumu se Vám dnes pravděpodobně nepodaří naplnit nádrž vašeho automobilu.

plazma_myty_2

Záleží vám skutečně na spotřebě elektrické energie?
Spotřebu jednotlivých přístrojů můžeme sami ovlivnit způsobem, jakým s nimi zacházíme. Nečekané množství elektrické energie lze ušetřit, pokud neponecháme přístroje v pohotovostním režimu spánku tzv. Stand by, ale vypneme jej vytáhnutím šňůry ze zásuvky. Velká část domácích elektrospotřebičů jako televizory, videa, počítače, tiskárny atd. totiž odebírá proud, ačkoli když jsou vypnuty. Jedná se sice o několik wattů za hodinu, ale v dlouhém časovém úseku při odběru 24hod/denně nejde o zanedbatelné částky. V případě, že televizor je zapnut pouze ve Stand-by režimu, elektroměr tento odběr ani nemusí zaznamenat, protože jde o hodnotu pod hranicí jeho citlivosti (cca 0,7W).
 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky