Domů TRASFOR opět přichází s novinkami

TRASFOR opět přichází s novinkami

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 26. červenec 2012

Ultra_eff_2TRASFOR SA je švýcarská společnost s padesátiletou tradicí, která vyrábí suché a zalévané transformátory a tlumivky do výkonu 30 MVA. V tomto výrobním sortimentu se řadí ke světové špičce a s jejími výrobky se setkáte v lodním průmyslu, na plovoucích zařízeních, v dopravě, v průmyslu i energetice. Ve výrobním sortimentu převažuje provedení pro měniče a usměrňovače, ale v poslední době rychle rostou i prodeje pro aplikace v distribučních sítích. TRASFOR má početnou skupinu velmi zkušených vývojářů a konstruktérů, kteří si dokáží poradit i s nestandardními aplikacemi.

V ČR působí společnost TRASFOR už přes 25 let. Její výrobky pracují na většině elektráren (včetně jaderných) jako transformátory vlastní spotřeby, dále v napájení měničů buzení a v uzlu generátoru jako nepřímé uzemnění. Více než polovina toho, co TRASFOR v ČR prodává, se stává součástí investičních celků, které staví české fi rmy ve světě (např. elektrárnu Shen Tou v Číně, Elbistan v Turecku, nebo z poslední doby instalace v Egyptě, Kanadě a Rusku). Firma zaměstnává 270 kmenových zaměstnanců a roční prodeje TRASFORu se v posledních letech pohybují okolo 100 mil. €.Triangular

Aby mohla uspokojit i nestandardní požadavky (které tvoří vysoký podíl produkce), má firma velmi silné technické oddělení (R&D dpt.). V současné době se jedná o 30 pracovníků, což je více, než má kterýkoliv jiný výrobce transformátorů. Díky tomu TRASFOR také často přichází s konstrukčními novinkami, které se pak pro svou úspěšnost stávají světově uznávaným standardem a následně je do výroby zavádí i ostatní výrobci. Představíme vám tři firemní novinky z poslední doby.

Trojúhelníkový transformátor

Principiálně se jedná o kvalitní suché zalévané provedení transformátoru se všemi jeho výhodami, ale s uspořádáním sloupků jádra do rovnostranného trojúhelníku. Teoreticky je toto uspořádání známé, ale praktické provedení s výkonem stovek až tisíců kVA se na trhu doposud neobjevilo. Mezi hlavní výhody tohoto řešení patří:

  • vyšší účinnost (ztráty naprázdno lepší než B0 podle IEC)
  • menší hmotnost (menší nároky na materiály, a tedy i přírodní zdroje)
  • zmenšené rozměry, zejména délka
  • snížená úroveň harmonických kmitočtů
  • zmenšená špičková hodnota proudového zapínacího impulzu

Zalévané provedení pro venkovní instalaci

Běžně používané pryskyřice a technologie neumožňují instalovat silový suchý VN/NN transformátor přímo (bez ochrany) do venkovního prostředí. Dosud proto musely být tyto typy chráněné před deštěm a sněhem, častou kondenzací vlhkosti a přímým slunečním světlem umístěním v budově (či kiosku) nebo speciální skříní (většinou s tepelnou izolací a antikondenzačními odporníky). Nová konstrukce, se kterou nyní TRASFOR přichází na trh, umožňuje venkovní instalaci transformátoru bez jakékoliv ochrany, díky použití speciální hydrofobní cykloalifatické epoxidové pryskyřice HCEP. Do ní jsou zalité nejen cívky vinutí VN, ale i NN.

Použití a výhody této konstrukce:

  • transformátor je možné umístit přímo na stožár, a to bez skříně (jako přímá náhrada dosud používaných olejových transformátorů), bez nutnosti jakýchkoliv úprav
  • bez nebezpečí znečištění životního prostředí nehořlavé provedení
  • snížená hlučnost
  • bez chladících štěrbin – není nutné jejich čištění, ani žádná jiná údržba
  • odzkoušeno i na odolnost slané mlze a znečištěnému ovzduší, takže je možná instalace i do exponovaného prostředí
  • vyrábí se i v provedení s VN průchodkami pro připojení pomocí VN konektorů

Zalévané transformátory s vysokou účinností

Zalévané transformátory s vysokou účinností se vyrábí ve třech variantách, které se liší vlastnostmi, a tím i použitím. Provedení Basic má extrémně nízké ztráty naprázdno – u výkonu 1 000 kVA se pohybují okolo 450 W, což je přibližně polovina než u nejlepších olejových provedení. Díky tomu se hodí tam, kde je zatížení stroje po většinu doby nízké (např. okolo 20 % SN, jak tomu běžně bývá v distribučních sítích).

V EU je instalováno 4,5 miliónu kusů distribučních transformátorů s celkovými ztrátami 38 TWh/rok (pro srovnání: netto spotřeba elektrické energie v celé ČR za rok 2009 byla necelých 58 TWh). To představuje roční produkci 30 mil. tun CO2. Širší využití transformátorů tohoto provedení by tedy znamenalo i významný ekologický přínos. Jeden transformátor Basic o výkonu 1 000 kVA ušetří za 20 let provozu tolik energie, že by její výrobou bylo vyprodukováno 140.000 kg CO2.

Provedení 99+ má snížené ztráty nakrátko. Je proto výhodné tam, kde se zatížení transformátoru po většinu provozní doby pohybuje nad 50 % – tedy v řadě průmyslových aplikací.

Provedení Ultra je špičkový výrobek, který kombinuje vlastnosti obou předchozích typů. Využívá se v aplikacích, kde se zatížení v čase významně mění, a také tam, kde je cena energie podstatně vyšší než v běžných sítích (čerpadla, ventilátory, solární a větrné elektrárny).

Při výrobě těchto transformátorů se využívá nejnovějších vědeckých poznatků a materiálů, například fólií z amorfních kovů na magnetické jádro.

Transformátory s vysokou účinností mají i v našich podmínkách velkou perspektivu, a to i díky jejich příznivým cenám. O způsobu ekonomického srovnání transformátorů s různými ztrátami se lze podrobněji dočíst na stránkách www.trasfor.cz, v sekci Dokumenty ke stažení

logo_trasfor_s

 

Ing. Pavel Mužík
organizační složka TRASFOR S.A. pro Českou a Slovenskou republiku
Jablonecká 411/48,
190 00 Praha 9
+420 286 584 850
602 349 009
www.trasfor.cz a www.trasfor.com 

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky