Domů PRONIX na konferenci Bezpečnost napájení 2015 představil technologické zázemí ostravského superpočítačového centra IT4Innovations

PRONIX na konferenci Bezpečnost napájení 2015 představil technologické zázemí ostravského superpočítačového centra IT4Innovations

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 09. červen 2015

DSC_1292_mediumVe čtvrtek 21. 5. 2015 se v Praze Troji uskutečnil 11. ročník odborné konference společnosti PRONIX s názvem Bezpečnost napájení 2015. Konference se věnovala aktuálním trendům v oblasti technologických infrastruktur non-IT částí datových center a energo celků, jejich bezpečnému provozu a správě. Za účasti hostů Vysoké školy báňské byla představena případová studie realizace technologického zázemí ostravského superpočítačového centra IT4Innovations.

Akci zahájila výkonná ředitelka společnosti Lenka Frydrychová. Připomněla významné rozšíření společnosti PRONIX v oblasti lidských zdrojů i potřebných prostor, které si vyžádaly stále rostoucí nároky zákazníků.

Generální ředitel společnosti Krzysztof Górski nastínil budoucí vývoj firmy. Účastníkům přiblížil důležité aspekty přípravy a realizace technologického zázemí superpočítačového centra IT4Innovations, které měla společnost PRONIX s.r.o. na starosti. Přivítal rovněž ředitele superpočítačových služeb IT4Innovations Branislava Jansíka, který účastníky informoval o úloze instalovaného superpočítače. Salomon, jak se superpočítač nazývá, se po spuštění stane nejvýkonnějším počítačem v Čechách a zařadí se zároveň mezi sto největších superpočítačů na světě.

Zástupci PRONIX navázali s přednáškami o technologiích a postupech, které pro zázemí superpočítače připravili. Kvalitní technologické zázemí přispěje k bezproblémovému chodu superpočítače a také k finančním úsporám, které lze díky inteligentním technologiím dosáhnout. Jedná se především o možnost přímého chlazení superpočítače pomocí teplé vody a využití odpadního tepla k vytápění budovy a přípravě TUV. Pro záložní napájení byl zvolen systém dynamické UPS o výkonu 2x 2 500 kVA. Jako protipožární ochrana provozu datového sálu byl využit systém preventivního hašení snižováním obsahu kyslíku ve vzduchu na hodnotu 15,1 %. Veškeré instalované systémy jsou rovněž opatřeny monitorovacími systémy a přehledně vizualizovány pro potřeby obsluhy. Účastníky zaujala i vizualizace procesu stěhování technologií do superpočítačového centra, který si vyžádal nejen manipulaci pomocí jeřábu, ale i speciální systém vzduchových polštářů pro posun zhruba 33 t vážícího systému DUPS.

DSC_3791_mediumNa závěr bloku, který se věnoval ostravskému superpočítačovému centru IT4Innovations, představil ve své přednášce Luboš Kolář, zástupce společnosti Silicon Graphics, použité výkonné prvky superpočítače. Přiblížil také specifika chlazení aktivních částí superpočítače pomocí „teplé“ vody.

Mezi dalšími tématy, která na konferenci zazněla, lze dále jmenovat atypické možnosti využití záložních zdrojů např. pro vykrývání výkonových špiček, servis a správu datových center, které PRONIX poskytuje svým zákazníkům či případovou studii řešení stínění elektromagnetického vlnění v rámci výzkumného centra Slovenské akademie věd.

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky