Domů Elektrotechnický magazín Časopis Etm Z praxe pro praxi Další úspory pro podnikatele - Říman prosadil levnější technické normy

Další úspory pro podnikatele - Říman prosadil levnější technické normy

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ministerstvo průmyslu a obchodu   
Středa, 15. říjen 2008

normy_r_titlPo výrazném usnadnění vstupu do živnostenského podnikání přichází ministr Martin Říman s dalším krokem ke zlepšení podmínek pro podnikání v České republice. Vláda dnes schválila návrh změny zákona o technických požadavcích na výrobky, díky kterému se až o polovinu zlevní technické normy, kterými se při své podnikatelské činnosti musejí řídit firmy i jednotlivci. Dojde také ke zjednodušení dosavadní distribuce norem, které budou podnikatelé získávat hlavně v elektronické podobě.

„Díky změnám, které jsme připravili, ušetří příští rok 200 tisíc podnikatelů zhruba 50 milionů korun. To je více než polovina celkových nákladů, které firmy ročně na technické normy vydají. Snížit jejich cenu bude možné díky přechodu z tištěné na elektronickou formu norem a díky úsporám v resortu průmyslu a obchodu. Jen transformací Českého normalizačního institutu klesnou náklady na tvorbu norem na polovinu,“ uvedl po jednání vlády ministr Martin Říman.

Změny zákona o technických požadavcích na výrobky a jeho prováděcích předpisů přinesou podnikatelům v průměru 30 % úsporu na tištěných normách, v závislosti na počtu stran a frekvenci obměny normy. Při používání elektronické verze bude úspora vyšší než 50 % a v některých případech může dosáhnout i více než 90 %. Ceny norem budou transparentně stanoveny vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu.

České technické normy budou dominantně distribuovány v elektronické podobě. Přístup k normám bude umožněn prostřednictvím internetu všem podnikatelům a ostatním zájemcům. Přístupné budou všechny normy, což podnikatelům umožní snadnou orientaci nejen v normách určité oblasti, ale i
v souvisejících a citovaných normativních dokumentech.

Tištěná forma norem zůstane zachována. Tisk bude zajišťovat nejenom národní normalizační orgán, ale i smluvně vázaní distributoři. Forma tištěné normy bude mít stále významné využití a bude používána zejména tam, kde uživatel potřebuje autorizované znění normy – soudní jednání, znalecké posudky, součást technické dokumentace atp. Kvalitní profesionální tisk v podobě brožur ocení také ti, kteří pracují s normami velkého rozsahu a vyžadují proto snadno přehledný text.

Ze srovnání současných cenových skupin a navrhovaných úrovní cen zobrazených na grafu vyplývá, že dojde k významnému snížení ceny u norem s rozsahem do 100 stran. Nejčastější rozsah normy je 16 – 48 stran.

Konkrétní příklady snížení cen podle počtu stran

Počet stran 2008 2009
do 12 cca 27 Kč cca 18 Kč
do 28 cca 25 Kč cca 13 Kč
do 60 cca 19 Kč cca 10 Kč
do 140 cca 11 Kč cca 7 Kč

Praktické dopady novely zákona o technických požadavcích na výrobky

Začínající živnostník - revizní technik

Podnikatel v oblasti revizí elektrických zařízení a instalací by dnes měl ke své činnosti využívat soubor zhruba 200 norem. Pokud by se rozhodl všechny tyto normy nakoupit, činily by jeho náklady cca 65 tisíc Kč. Pravidelná aktualizace a doplňování nových norem by jej vyšla na cca 5 tisíc Kč ročně. Od roku 2009 se jeho náklady významně sníží. Díky změnám v aplikaci „ČSN on-line“ získá za 3500 Kč okamžitý přístup ke čtení a tisku všech ČSN. Odpadnou mu tedy vstupní náklady 65 tisíc Kč a na každoroční aktualizaci vynaloží o 1500 Kč méně. Navíc mu elektronická forma norem umožní, aby si vytiskl pouze ty části norem, které skutečně potřebuje.

Středně velká obchodní společnost

Již dnes je nabízen omezený on-line přístup k části knihovny ČSN. Podle počtu přístupových práv a ceny vybraných norem je vypočítaná individuální cena za poskytnutí přístupu. Nejnižší poplatek pro firmu je 50 tisíc Kč ročně. Od roku 2009 si firma bude moci zaplatit neomezený přístup ke všem normám s možností tisku pro vlastní potřebu za 3500 Kč. Pokud společnost disponuje reprografickým zařízením, které odpovídá technickým požadavkům na tisk, může uzavřít smlouvu na profesionální tisk kompletních norem. V takovém případě bude firma platit zvýhodněný poplatek za tisk norem.

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky