Domů Elektrotechnický magazín Budoucnost kamerových systémů - inteligentní Video management systémy

Budoucnost kamerových systémů - inteligentní Video management systémy

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

fleck_titlV posledních letech jsme svědky obrovského pokroku v oblasti elektroniky a informačních technologií, kam spadají i zabezpečovací kamerové systémy. Díky těmto trendům se dříve finančně velmi nákladné systémy na ochranu majetku a osob se dnes stávají přístupné i běžným uživatelům.


Do těchto systémů se řadí víceúčelové kamerové systémy, které se principem neliší od běžné videotechniky, kterou doma používáme. Obraz zájmové oblasti je snímán kamerou, která je napojena na záznamové zařízení, které bývá vybaveno vstupy pro více kamer. K záznamovému zařízení je připojen monitor, na kterém lze provádět aktuální sledování oblasti nebo evidování nahraného záznamu.

fleck_1afleck_1b
Obr. 1 Sledování klasického systému / sledování inteligentního video management systému

Výhody kamerových systémů jsou jednoznačné:

 • Výstraha - odstrašení
  Riziko chycení při činu je vyšší, protože lidé se více obávají dělat něco ilegálního
 • Odpovědnost
  Policie může pracovat efektivněji, v případě že vidí, co a kde se přihodilo v aktuálním čase
 • Vlastní disciplína
  Kamery připomínají lidem na ulici, že jsou pod stálím dozorem před a po spáchání trestného činu. Potenciální zločinec se stává automaticky disciplinovaný, před obavou odhalení z trestného činu.
 • Záznam
  Uložený záznam může pomoci identifikovat a obvinit zločince z trestného činu. To opět připomíná vyšší risk při obvinění z trestného činu.

Problém však nastává, pokud se má rozsáhlejší oblast sledovat v reálném čase, nebo když je zapotřebí vyhledat konkrétní problém (vyhledat osobu, poznávací značku automobilu, atd.), neboť nikdo nemůže v jeden moment sledovat veškeré monitory a kamery, nebo dlouhé hodiny editovat videozáznam. 
Tento problém dokáže vyřešit inteligentní Video management systémy. Jedná se o průlomový systém v oblasti kamerových systémů, jehož hlavní přednosti jsou:

 • Automatické skenování obličejů a registračních čísel osobních vozidel
  CCTV obrázky jsou porovnány s uloženými daty, neuložený obličej je ihned detekován. Rychlost identifikace je až 6 lidí nebo registračních značek za sekundu
 • Automatické stopování
  Intelligentní system může sledovat podezřelou osobu a předat jí následující kameře
 • Detekce neobvyklého chování
  Tento počítačový software může detekovat neobvyklé chování, tak jako skupinu lidí, rychlé změny směrů nebo náhlé zrychlení

fleck_2
Obr. 2 Ukázky práce video management systému DIVA ®

Jedním z nejlepších inteligentních video management systémů je systém DIVA ®. Předností tohoto systému je možnost instalace do již existujícího kamerového zařízení v kterémkoliv objektu, čímž se sníží pořizovací náklady.  Tento systém má zařazena ve svém portfoliu firma FLECK – CS Elektroengineering, spol. s r.o., která provádí studie, zpracování projektu, instalace tzv. dodávku na klíč. Video management system DIVA ® se dá také kombinovat s již existující technologií v dané budově (přístupový systém, elektrický vrátný, ovládání vstupních bran atd.).

 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky