Domů Chytrá domácnost se ohlídá (skoro) sama

Chytrá domácnost se ohlídá (skoro) sama

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 29. červen 2016

NC250_un_V1_1144_normal_0_20151111104342Podle údajů Policie ČR došlo v roce 2015 u nás k téměř 10 tisícům vloupání do bytů, rodinných domů a soukromých rekreačních chat či chalup s celkovou škodou šplhající se k půl miliardě korun. Objasněnost těchto případů se přitom pohybuje okolo 30 % a zajistit se podařilo ukradený majetek pouze v hodnotě asi 2,3 milionu.

Ochrana majetku všemi dostupnými způsoby – úměrně k jeho hodnotě – by měla být samozřejmostí a sestávat především ze tří prvků: prevence (bezpečnostní dveře, mříže, okenice, viditelné zabezpečení alarmem, aktivní systémy simulující přítomnost osob apod.), detekce (kamery, detektory pohybu, infračervená čidla, senzory otevření dveří atd.) a zmírnění následků (pojištění, prostředky pro pozdější sledování či identifikaci majetku).

Běžně dostupná moderní technika dnes naštěstí umožňuje i svépomocí a s relativně nízkými náklady významně přispět k zabezpečení prostoru proti nezvaným návštěvníkům.

Dohled ve dne, v noci

Neustálý dohled nad domácím prostorem zajistí kamera s nočním viděním a bezdrátovým připojením přes místní síť Wi-Fi. Například novinka na trhu, model TP-LINK NC250, díky kompresi H.264 snižuje nároky na kapacitu přenosu i při vysokém rozlišení 720p. Ovládá se na dálku přes internet nebo pomocí mobilní aplikace tpCamera pro tablety a chytré telefony se systémem iOS a Android, která umožňuje kameru ovládat, sledovat přenášený obraz a pořizovat videozáznam nebo fotografie. Zařízení dokáže zprávou (e-mailem, na ftp server) upozornit na pohyb a zvuk ve střeženém objektu a ihned odeslat fotografie narušitele pro rychlý zásah. Obraz ze sledovaného prostoru je zdarma přenášen přes cloudový server tplinkcloud.com,  k němuž lze přistupovat z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. Kameru lze umístit na strop, stěnu či rovnou podložku a její dosah činí 5,5 metru za světla i ve tmě díky systému pro noční vidění. Kamer lze do celého systému samozřejmě připojit více podle potřeb a v závislosti na rozlehlosti objektu.

NC250_un_V1_1144_normal_0_20151111104452Zmatení nepřítele: inteligentní zásuvky

Moderní inteligentní zásuvky dokáží věrně simulovat přítomnost obyvatel domácnosti. Chytré zásuvky HS100/110 s Wi-Fi připojením dokáží automaticky zapínat a vypínat různé spotřebiče – světla, televizi, rádio apod. v různých časech tak, aby vznikl dojem, že je stále někdo doma. Vedle režimu „mimo domov“ lze nastavit i pravidelný harmonogram zapínání a vypínání spotřebičů. Zásuvku lze ovládat i na dálku přes internet pomocí aplikace v chytrém telefonu, takže v případě, že kamera zašle upozornění na pohyb či zvuk, je možné například rozsvítit světlo.

Neviditelné Wi-Fi připojení

Pro větší nezávislost a nenápadnost řešení – nebo například na chatě či chalupě, kde není k dispozici trvalé připojení k internetu – lze bezdrátovou kameru připojit prostřednictvím Wi-Fi routeru s modemem pro mobilní sítě 3G nebo 4G. Přenosný Wi-Fi hotspot se 4G modemem TP-LINK M7300 nezabere více místa než středně velký mobilní telefon a lze jej tedy snadno ukrýt. Samozřejmostí je nastavení šifrovaného spojení a skrytí identity sítě.

 
distrelec

Přehled nových článků

amper 2023 Noark Electric Witty Petr Soukup PRE Kiwa Hotel Avanti Abb

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky