Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pondělí
20. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Zdravotní asistent a osobní trenér v jednom

Zdravotní asistent a osobní trenér v jednom

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Přestože je chodítko levnější než diagnostický chodící pás, poskytuje kvalitnější data. Podobně jako 24hodinové EKG jej pacient může použít na delší vzdálenosti. To umožňuje lékaři identifikovat jevy, které mohou nastat teprve po delším namáhání.

V rámci projektu by měly vzniknout dvě verze chodítka – varianta pro nemocnice a levnější model pro rodiny, který bude stát méně než 2 000 €. Nad rámec lékařských diagnostických aplikací by FriWalk měl fungovat i jako osobní trenér. Prostřednictvím tabletu si uživatelé nebo třeba jejich příbuzní zadají informace o zvycích a preferencích do FriWalku. Zařízení pak na jejich základě uživateli doporučí příslušné pohybové aktivity – například návštěvu výstavy nebo nákup. Zájmy uživatele jsou primárně identifikovány na základě analýzy situací z minulosti, ve kterých byl měřen fyzický a emocionální stav uživatele. Za tímto účelem je FriWalk vybaven přídavnými senzory, mezi jinými monitorem frekvence srdečního tepu, a systémy, kterými lze identifikovat emoce založené na výrazech ve tváři. K uživatelsky příjemnému ovládání přispívá systém rozpoznávání gest.

 

Kyberfyzikální sociální síť

 

2Lékaři a zdravotníci mohou definovat tréninkové cíle na základě zdravotních údajů shromážděných FriWalkem. Tento software slouží jako navigační pomůcka při tréninku a uživatelům pomáhá předcházet možným rizikům. Těmi může být kluzká skvrna na zemi, ale třeba i stres vyvolaný pohybem v přeplněném prostředí. Počítá se s tím, že informace z vnějšího prostředí i ostatních chodítek budou dostupné v reálném čase z cloudové infrastruktury. To systému umožní okamžitě identifikovat neočekávané situace a navrhnout uživateli nejvhodnější alternativu.

 

Cílem je vytvořit jakousi kyberfyzikální sociální síť – komunikační systém, který bude spojovat skupiny uživatelů s podobnými zájmy, a navádět chodce do míst, kde se zrovna koná zajímavá činnost. Pro úspěch celého projektu je důležité, aby použitá technologie seniory nestresovala. Systém je proto navržen tak, aby vypadal nenápadně a působil jako naprosto běžné chodítko. Friwalk bude testovat na 100 seniorů ve Španělsku, Itálii a Anglii až do roku 2018. Zvláštní pozornost přitom bude věnována ochraně osobních údajů. Na financování projektu dostalo ACANTO 4,3 milionu eur od Evropské komise.

 

 

Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCZ) nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta).

 

Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na http://www.siemens.cz/inovace

 

Přehled nových článků

amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+