Etm.cz - elektrotechnika on-line

Úterý
21. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Alternativní zdroje Větrná elektrárna pohybující se v hlubokých vodách

Větrná elektrárna pohybující se v hlubokých vodách

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Pondělí, 25 Srpen 2008 14:05

StatoiHydro investoval 78 milionu dolarů do plovoucích turbín, umístěných na vodní hladině s hloubkou více než 200m, což je 10x větší hloubka, než u konvenčních větrných elektráren, které mohou napájet naftové a olejové těžební plošiny.

vind_2

Od roku 2009 projekt počítá s 2,3 megavatovými větrnými elektrárnami, umístěnými 10km od pobřeží Norska v Severním moři. Zkoušky na volném moři dokazují, že vítr má dostatek síly na postavení velkého množství řad větrných elektráren oproti mělkým vodám, jejichž nevýhodou je komplikovaný terén a na mnoha místech i slabý vítr.

vind_3

Plán obou společností spoléhá na kombinaci osvědčených technologií tj. 165 metrů vysoké tyčové bóji zkonstruované pro naftové a olejové plošiny používané v Mexickém zálivu i jinde a standardní masově vyráběnou 2,3 megawatovou turbínu Siemens.

Předpovědi z testování chování přesného modelu na sílu větru a vln vypovídají o schopnosti turbíny skvěle se pohybovat na vlnách díky třem kotevním řetězům, díky nimž je stabilní i v přetrvávajících větrech daleko od břehů pobřeží.

StatoiHydro plánuje během dvou let cenu plovoucích turbín snížit a nashromáždit potřebná data k tomu, aby odhadla nejmenší požadované zakotvení a nejmenší možnou bóji.

vind_1

Energie z těchto větrných elektráren bude ale velmi drahá s porovnáním s energií vytvořenou solárními panely, proto bude zapotřebí pro stavbu i státních dotací. Společnosti ale věří, že ekonomická situace bude k těmto elektrárnám příznivá.

Technické parametry elektrárny:

  • Výkon turbíny: 2,3 MW
  • Váha turbíny: 138 tum
  • Výška turbíny: 65 m
  • Průměr rotoru: 82,4 m
  • Plovák (tyčová bóje) pod možským dnem: 100m
  • Celková váha: 5300 tun
  • Průměr na mořské hladině: 6 m
  • Pro možské hlooubky: 120 - 700 m
  • Mnořství kotvišť: 3

Zdroj: www.statoilhydro.com

 
amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+