banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Středa
15. 07. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů V Mohuči začali skladovat energii větru

V Mohuči začali skladovat energii větru

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 17. listopad 2015

grafik_kreislauf_11V německé Mohuči byl uveden do provozu Energiepark Mainz, který disponuje největším PEM elektrolyzérem na světě. Systém umožňuje přeměnit momentálně nadbytečnou elektřinu na vodík a „uskladnit“ ji k pozdějšímu použití. Němečtí energetici doufají, že tento způsob akumulace nadbytečné energie s možností zpětného zpracování vodíku na elektřinu a teplo může vnést čerstvý vítr do plachet německé „Energiewende“.

 Při přechodu z konvenčních na obnovitelné zdroje se totiž stále častěji potýkají s nestabilitou elektrizačních soustav, kterou z velké části způsobují větrné elektrárny. Ty v 1. pololetí 2015 vyrobily v průměru asi 40,5 TWh elektřiny, což je o 39% více než ve stejném období roku 2014. Přitom například v lednu stoupla produkce díky orkánům během bouří Elon a Felix na 10,40 TWh, v únoru ale klesla na 5,85 TWh (dle údajů Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme).

 

Pilotní projekt firem Stadtwerke Mainz AG, Siemens, Linde Group a vysoké školy Hochschule RheinMain zkoumá možnosti regulace dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů. Energetický park, který disponuje momentálně nejvýkonnějším PEM elektrolyzérem na světě a skladem „zeleného“ vodíku, stál kolem 17 milionů eur a byl vybudován s podporou spolkového ministerstva hospodářství a energetiky v rámci rozvoje technologií skladování energie.

 

Podstatou procesu je elektrolýza, při které se působením elektrického proudu v upraveném vodném roztoku rozkládá voda na vodík a kyslík. Na rozdíl od starších typů alkalické elektrolýzy nezávisí spuštění elektrolyzérů s protonově výměnnou membránou (PEM) na provozní teplotě. Nové zařízení je proto daleko flexibilnější a v případě přetlaku v síti může okamžitě zahájit výrobu vodíku. Energetický park je propojen s několika větrnými elektrárnami v blízkém okolí a PEM elektrolyzér zpracuje v období nadprodukce až 6 MW jejich výkonu. Energeticky úspornou kompresi vodíku zajišťují inovativní iontové technologie stlačování plynu. Vodík bude v cisternách rozvážen do čerpacích stanic pro vodíková auta, přidáván do distribuční sítě zemního plynu, nebo uskladněn.

 

 Z hlediska skladování energie ve formě vodíku představuje projekt Energiepark Mainz nadějnou alternativu pro energetiku obecně. Stavba vodíkových úložišť totiž není omezena výběrem lokality, jako tomu je v případě přečerpávacích vodních elektráren.

 

 Spolková země Porýní-Falc a tedy i hlavní město Mohuč mají plně přejít na energii z OZE do roku 2030. Více jak dvě třetiny by měly dodávat právě větrníky.

 

 

Přehled nových článků

tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky