Domů Osvětlovací technologie Řízení vnitřního osvětlení (4) – Zapojení snímače pohybu pro spínání osvětlení

Řízení vnitřního osvětlení (4) – Zapojení snímače pohybu pro spínání osvětlení

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Josef Kunc   
Úterý, 27. březen 2012

kunc_2_titlSprávný návrh řízení osvětlení v konkrétním objektu, stejně jako projektování řízení jakýchkoli dalších funkcí, vyžaduje nejdříve stanovení způsobů jeho činnosti. V závislosti na náročnosti požadavků bude tento popis činnosti velice jednoduchý, jindy si jeho zpracování bude vyžadovat určitý čas potřebný pro skutečně odpovědné a investorem požadované popisy činností jednotlivých světelných okruhů. Uvedené popisy jsou zpravidla součástí výchozí technické zprávy.

kunc_2_6
Obr. 6 Příklad snímací charakteristiky venkovního snímače pohybu

Jiné typy snímacích charakteristik se vyskytují u náročnějších typů nástěnných snímačů pohybu, které lze využívat například k samočinnému spínání osvětlení na přístupové cestě k objektu nebo k osvětlení v prostoru před jeho vchodem. Ve vodorovné rovině mohou tyto přístroje snímat pohyb až v úhlu 270°. Ve vertikálním řezu může snímací charakteristika sestávat z několika segmentů. V příkladu naznačeném na obr. 6 je snímací charakteristika složena ze tří segmentů. Prvním z nich je kolmý segment a snímající pohyb jen v úzkém prostoru pod přístrojem. Při jeho umístění na fasádu nad vchodovými dveřmi bude spínat osvětlení již při otevření těchto dveří. Následuje segment blízkého dosahu. Při zaznamenání pohybu v obou těchto segmentech, i v případě zablokování činnosti výstupního spínacího obvodu vestavěným snímačem intenzity osvětlení (tedy při postačujícím přirozeném osvětlení), přídavný výstupní bezpotenciálový kontakt (anebo v případě KNX systémového přístroje přídavný zabezpečovací objekt) předává informaci o pohybu. Tuto informaci je tedy možné zpracovat pro účely zabezpečení budovy. Například pro odeslání SMS o nežádoucím pohybu osob.

kunc_2_7
Obr. 7 Zapojení snímače pohybu pro spínání osvětlení a s funkcí hlášení o pohybu

Schéma zapojení snímače pohybu se spínáním osvětlení je naznačeno na obr. 7. Zakreslená část přídavného kontaktu spínajícího GSM modul pro odeslání SMS, v předem uloženém tvaru, nebude použita v případě snímačů pohybu pro spínání vnitřního osvětlení. Toto se týká venkovních snímačů pohybu.

V KNX systémové instalaci bude snímač pohybu odesílat na sběrnici telegramy při zaznamenání pohybu s požadavkem na sepnutí osvětlení nebo jeho vypnutí po uplynutí nastaveného časového zpoždění. Na tento telegram zareaguje příslušný spínací akční člen (spínací kanál vícenásobného akčního členu). Ovšem telegram s jiným významem bude snímačem odesílán v případě zaznamenání pohybu v kolmém nebo blízkém segmentu dosahu. Tento telegram může být zpracován různým způsobem, podle okolností, v závislosti na požadavcích uživatele instalace. Může být vyhlášen například akustický poplach. Obvykle se však bude jednat o odeslání a zpracování informace tichým způsobem. Může být použit GSM modul pro odeslání SMS, obdobně jako v klasické instalaci, anebo bude zpráva předána přes KNX/IP rozhraní na IP síť k dalšímu zpracování (například prostřednictvím internetové komunikace, k zobrazení na společném vizualizačním prostředku a podobně).

kunc_2_8
Obr. 8 Snímač pohybu spíná osvětlení v KNX systémové instalaci

Předchozí část článku:

Pokračování: 

Komentáře a dotazy 

 
#1 Pavel84 2017-01-09 15:25 Kam byste zařadili toto http://www.lighting.philips.cz/prof/rizeni-osvetleni/system-spravy-vnitrniho-osvetleni? Jde to použít na koncept výše? Citovat
 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky