Domů Osvětlovací technologie Domovní elektroinstalace a její doplňky

Domovní elektroinstalace a její doplňky

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce   
Neděle, 22. červenec 2012

etm_05_2012_obzor_00Nikdo z nás si život bez elektřiny už neumí představit. Vypínač a zásuvku využíváme denně nespočetněkrát a ani se nad tím nijak nepozastavujeme. Jaké další doplňky v domovní elektroinstalaci nám usnadňují živobytí?

Termostaty

Termostaty jsou technická zařízení udržující v našich domovech stálou teplotu. Mohou ovládat vytápění i klimatizaci. Lokálním vytápěním si sám majitel ovládá zdroj tepla na příslušnou teplotu. Nejčastějším zdrojem tepla bývá kotel (plynový, elektrický, kondenzační), který dle navolené hodnoty automaticky termostat sepne. Součástí každého termostatu je teplotní snímač, který měří okolní pokojovou teplotu. Dále termostat obsahuje funkční tlačítka a další ovládací prvky, které slouží pro nastavení požadované teploty. Poslední součástí, kterou každý termostat obsahuje, je relé nebo spínací kontakt. Na českém trhu jsou k dispozici termostaty analogové a digitální.

etm_05_2012_obzor_01

Termostaty v rámečcích ELEGANT

Analogové termostaty patří mezi základní. Obsahují mechanický otočný ovladač s teplotní stupnicí pro navolení požadované pokojové teploty. Na rozdíl od digitálních prostorových termostatů nepotřebují žádný zdroj napájení a výstupní relé. Pokud uživatel vybírá příslušný mechanický termostat, měl by v první řadě vybírat podle teplotního rozsahu. Analogový prostorový termostat na omítku je k dostání již za 447 Kč (dodavatel OBZOR). V nabídce této firmy si můžete vybrat i analogový prostorový termostat pod omítku, podlahový, anebo kombinovaný termostat pod omítku.

etm_05_2012_obzor_02

Termostaty v rámečcích ELEGANT, VARIANT

Digitální termostaty obsahují celou řadu funkcí např. týdenní časový program, nastavení počtu cyklů sepnutí aj. Výhodou digitálního zařízení je, že obsahují displej. Na displeji jsou zobrazeny všechny důležité hodnoty (aktuální teplota, požadovaná teplota, datum, čas, aktivní časový program, indikace sepnutí zdroje tepla, indikace vybitých baterií). Některé termostaty mají displej podsvícený pro usnadnění nastavení programu za tmy. Hlavní výhodou některých digitálních termostatů je připojení externího čidla. Na rozdíl od mechanických termostatů vyžadují digitální prostorové termostaty napájení (baterie) a obsahují výstupní relé.

Digitální prostorový termostat na omítku je k dostání již za 1 769 Kč a digitální termostat pod omítku pořídíte již za 1 549 Kč (dodavatel OBZOR). Opět můžete vybírat z prostorových, podlahových, anebo univerzálních termostatů. Všechny termostaty přispívají k tepelné pohodě domova a regulace teploty vám pomůže výrazně snížit náklady na vytápění.

PIR čidla

Pohybové čidlo je technické zařízení, které měří určitou fyzikální veličinu a převádí ji na signál pro řídicí systém. PIR detektory jsou schopny zachytit pohyb těles, která mají jinou teplotu, než teplotu okolí. Jejich funkce je založena na zachycení změn vyzařování v infračerveném pásmu kmitočtového spektra elektromagnetického vlnění. Hlavními parametry senzorů jsou citlivost, práh citlivosti, dynamický rozsah, reprodukovatelnost a chyby senzoru. Důležitým faktorem pro správnou funkci čidla je nastavení jeho optiky. Možnosti snímání charakteristiky detektoru zahrnují tři varianty – vějíř, záclona a dlouhý rozsah. Typ nastavení je dán dle úhlu a umístění čidla např. v prostoru, v místnosti s velkými okny, nebo v dlouhých chodbách. Senzory lze vybírat jak na omítku, tak pod omítku.

PIR čidla lze koupit již za pár stovek korun, avšak pro přesnou funkci dejte přednost raději kvalitnímu výrobku. Časté falešné spínání by vás o tom jistě brzy přesvědčilo.

Bezdrátový systém

Ovládání nejen světel a topení, ale i stmívání, ovládání ventilátorů, žaluzií, garážových vrat aj. vám usnadní RF HOME, bezdrátový systém komunikace na radiofrekvenční technologii 868,3 MHz. Systém RF HOME se přizpůsobí jakýmkoli požadavkům pro rekonstrukci, novostavbu i pro pouhou potřebu rozšířit domácnost o nové spotřebiče. Komfort získáte nejenom při samotné manipulaci, ale také již při instalaci, u které odpadají nepříjemné bourací a zednické práce. Bezpečnost při manipulaci pro vás i vaše děti zajišťuje bateriové 3V napájení ve všech vysílačích. Tlačítkovými vysílači nebo pomocí dálkového ovladače (klíčenky) můžete ovládat domovní osvětlení, zapínat a vypínat ventilátory, otvírat a zavírat garážová vrata, vstupní závory, ovládat žaluzie, markýzy a rolety. RF HOME byl vyvinut s ohledem na váš komfort a bezpečí.

Veškeré výše popsané výrobky je možné si obohatit o designový rámeček z řady domovních vypínačů ELEGANT, DECENTE, VARIANT.

Ceny uvedené v článku jsou bez DPH, zdroj e-shop OBZOR.

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky