Domů Osvětlovací technologie Výkonové LED diody společnosti Huey Jann Electronics - 1. část

Výkonové LED diody společnosti Huey Jann Electronics - 1. část

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel TME Czech Republic s.r.o.   
Pondělí, 13. únor 2012

tme_1_titlJeden z největších vynálezů Thomase Edisona (ve skutečnosti šlo jen o zdokonalení a patentování nápadu před 41 lety) změnil život lidí na celém světě. Dnes však elektrická žárovka, protože o ní je řeč, pomalu odchází do zapomnění. Současné pouliční světelné reklamy, kdysi obecně nazývané jako „neony", také nemají nic společného s tímto ušlechtilým plynem. Jejich místo zabírají malé, nepatrné svítící diody.

Svět prochází cyklicky po několika letech energetickou krizí. Neobnovitelné zdroje energie, které má člověk k dispozici, ubývají stále rychlejším tempem. Všichni si to dokonale uvědomujeme a proto se v mnoha laboratořích již řadu let vedou výzkumy nad účinnými, energeticky úspornými světelnými zdroji. Malé LED diody, které byly ještě nedávno používány pouze k signalizačním účelům, dnes stále častěji plní osvětlovací funkci. Přestože tyto součástky ještě nedosáhly hranice svých možností, jejich podíl na osvětlovací technice systematicky roste a jak se zdá, nevyplývá to jen ze změny právních předpisů.

LED diody, které se používají k osvětlení, nejsou samozřejmě stejnými součástkami, sloužícími jako ukazatele nebo signalizátory. Technologii jejich výroby ovládá relativně málo výrobců. Jedním z nich je tchajvanská společnost Huey Jann Electronics Industry Co. LTD, která byla založena v roce 1989.

Sortiment

Nabídka společnosti Huey Jann Electronics v oblasti svíticích výkonových diod zahrnuje: High Power LED (0,5...5 W), High Power LED (10...100 W), High Power Module (15, 30, 50 a 100 W) a diody High Power IR LED (infračervené výkonové LED diody). Výroba součástek o výkonu nad 10 W byla zahájena po rozšíření výrobní plochy závodu v roce 2000. V té době přišly do výroby také diody High-Performance a High CRI.

Bílé diody společnosti Huey Jann Electronics, které se používají k osvětlování, jsou v nabídce ve verzích s různými barevnými teplotami.

tme_1_1

Obr. 1 Graf životnosti diody Hi-Power LED v závislosti na teplotě součástky

Jsou to: chladná bílá (cool white) 8 000 K, čistá bílá (pure white) 6 000 K, přírodní bílá (nature white) 4 000 K a teplá bílá (warm white) 3 300 K. Všechny součástky jsou pečlivě vybírány v konečné fázi výroby. Dosažení vysoké jednolitosti barvy umožňuje v každé skupině snižovat chromatické aberace v osvětlovacích aplikacích s velkou plochou. Konstrukce pláště zajišťuje příslušný odvod tepla ze struktury součástky. To má zase velký význam pro zajištění její dlouhé životnosti. Příkladový výkres závislosti životnosti tříwattové diody na teplotě je uveden na obr. 1. Pro dosažení požadované směrové charakteristiky záření světla se používají skleněné čočky, které jsou součásti pláště.

tme_1_2

Obr. 2 Pláště typu Emitter a Star diod Hi-Power LED

Diody LED Hi-Power s výkonem 0,5 W se vyrábějí technologií GaInN/GaN. Huey Jann Electronics je nabízí ve dvou typech plášťů: Emitter a Star (obr. 2). Oba jsou určeny k povrchové montáži. Pracovní proud má hodnotu 150 mA, ale napětí v koncovkách součástek se pohybuje v rozmezí od 3,6 do 3,7 V. Typický úhel svícení, který odpovídá poklesu jasu o 50 %, se rovná 120°. Příkladová směrová charakteristika je představena na obr. 3. Intenzita svícení diod dosahuje hodnoty od 18 do 32 lm podle jejich typu. Diody se vyrábějí v bílých (Pure, Nature a Warm White) a barevných verzích (červená, zelená, žlutá, modrá a infračervená).

Další řadu tvoří diody LED Hi-Power s výkonem 1 W, které se vyrábějí také technologií GaInN/GaN. Tvoří ji více verzí, které se liší úhlem svícení: 120°, ±80°, 45° a 25°. Barevnost a druhy plášťů jsou stejné jako u diod 0,5 W.

tme_1_3

Obr. 3 Charakteristika záření diody s úhlem 120°

Kromě vyššího výkonu se tyto diody vyznačují také vyšší intenzitou svícení, která podle typu dosahuje od 81 do 132 lm. S kondukčním proudem 350 mA má napětí diody hodnotu od 3,5 do 4,0 V. Koeficient barevného podání CRI má hodnotu 75 pro diody s barevnou teplotou 4 000 K a 70 pro barevnou teplotu 3 300 K.

...pokračování příště

 

TME Czech Republic s.r.o.
Slévárenská 406/17
709 00, Ostrava - Mariánské Hory
tel.: +420 59 66 33 105
fax: +420 59 66 33 104
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.tme.cz

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky