Domů Osvětlovací technologie SOLÁRNÍ LED ŽÁROVKY pro rozvojový svět

SOLÁRNÍ LED ŽÁROVKY pro rozvojový svět

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Úterý, 10. srpen 2010

solarni_zarovka_titlŽárovka, která se ve dne nabíjí a v noci svítí, skvělý nápad pro miliony lidí, kteří mají malý nebo žádný přístup k elektrické energii.

LED žárovka nese označení N100 Nokero, jejím hlavním cílem je nahradit petrolejové lampy, které stále slouží jako zdroj světla v rozvojových částech světa. Předpokládá se, že 1,6 miliardy lidí má stále omezený nebo žádný přístup k elektrické energii. Jako energii pro světelný zdroj tak používají fosilní paliva, která jsou nebezpečná a nákladná.

solarni_zarovka_1

Solární žárovka N100 je o velikosti standardní žárovky a má čtyři malé solární panely na vodotěsném plastovém krytu. ět LED diod a vyměnitelné NiMH baterie uvnitř solární žárovky poskytnou světlo až na čtyři hodiny, pokud je zařízení plně nabito.

Počasí, roční období, zeměpisná šířka, to vše může ovlivnit nabíjecí časy. Výrobce uvádí, že jeden průměrný den nabíjení na slunci muže poskytnout asi dvě hodiny světla. Z toho je patrné, že žárovka těžko nahradí petrolejové lampy v zimním období v severních zemích, naopak v blízkosti rovníku by to neměl být problém.

solarni_zarovka_2

LED diody mají životnost až 100.000 hodin a solární panely mají životnost až 10 let, životnost N100 je v podstatě 5 až 10 let.

Cena jedné solární žárovky je 15 dolarů, při větším odběru výrobce poskytuje výrazné slevy. Výrobce uvádí, že žárovka se zaplatí již za 1 měsíc provozu, při kterém nahradila petrolejovou lampu.

Kromě znečišťování ovzduší a rizika požáru, uživatelé vypouštějí do ovzduší o 250 kg emisí CO2 méně, když se N100 použije místo petrolejové lampy.

solarni_zarovka_3

Solární žárovka může být také použita v oblastech přírodních katastrof, které v jejím důsledku byly zbaveny dodávek elektrické energie, dále v kempech, terasách, atd.

Zdroj: www.nokero.com

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky