Domů

Analýza rušení v rozvodné síti s využitím zapisovačů a osciloskopů - 2. část

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel TR instruments, spol. s r.o.   
Úterý, 24. leden 2012

tr_instruments_3_titlV současné době se v důsledku existence stále většího počtu spínaných zdrojů setkáváme s problémem nežádoucího rušení elektrické sítě, vzniklé především zavlečením signálů o vysoké frekvenci. Pro analýzu těchto rušení nabízí řada světových výrobců široké spektrum dedikovaných měřicích přístrojů, které umožňují jednak harmonickou analýzu až do 50. harmonické, záznam přechodových dějů v řádu jednotek kHz, rychlý záznam rozběhových proudů, měření napětí, proudů a výpočet výkonů.

Osciloskop METRIX ScopiX III OX7104BP

Osciloskopy jsou obecně nejpoužívanějším přístrojem při měření elektrických veličin v časové oblasti. Jejich možnosti použití pro analýzu rozvodné sítě jsou ale poněkud omezené. Nejsou primárně určeny pro sledování dlouhotrvajících dějů díky omezené vnitřní paměti 2,5 k až 1 M vzorků pro každý kanál. Výhodnou vlastností osciloskopů je naopak okamžité vyhodnocení signálu a zobrazení velmi rychlých dějů a rušení. V současné době řada výrobců nabízí k osciloskopům další moduly a příslušenství, které rozšiřují možnosti jejich použití i pro měření a analýzu dějů v elektrických sítích.

Takovým osciloskopem, který v sobě sdružuje i nástroje pro analýzu rozvodné sítě, je osciloskop francouzské firmy METRIX ScopiX OX7104BP (obr. 7). Ve verzi „POWER" nabízí funkci osciloskopu, režim multimetru s měřením výkonu jednofázových a třífázových soustav, rozšířenou harmonickou analýzu, režim záznamníku a FFT analyzátor. Součástí vybavení jsou osciloskopické sondy do 1 000 V a pružné proudové převodníky AmpFlex (obr. 8).


tr_instruments_3_7
Obr. 7 Osciloskop ScopiX III OX7104

tr_instruments_3_8
Obr. 8 Pružný proudový převodník AmpFlex

Osciloskop OX7104BP je zástupcem nově uvedené řady ScopiX III. Jde o přenosný bateriově napájený přístroj se čtyřmi galvanicky oddělenými kanály a šířkou pásma 100 MHz. Použitý dvanáctibitový A/D převodník vzorkuje rychlostí 2,5 GSa/s a je schopen uložit 2 500 vzorků na kanál. Vnitřní paměť lze volitelně rozšířit až na 50 000 vzorků. Přístroj je vybaven slotem pro microSD kartu, Web a FTP serverem.

V režimu multimetru máme k dispozici několik funkcí pro analýzu elektrické sítě. První je sledování překročení až dvou volitelných napěťových úrovní v jednom kanále (obr. 9). Trvání detekované poruchy lze nastavit od 48 ms. Každé překročení mezí je ukládáno do paměti zároveň s časovou značkou. Výsledný záznam je k dispozici ve standardním formátu „*.TXT". Další funkcí je měření a výpočet výkonu v jednofázové a vyvážené třífázové soustavě (obr. 10). Měření v třífázové soustavě využívá metody dvou wattmetrů. K dispozici jsou informace o minimální a maximální dosažené hodnotě měření relativních odchylek a účiníku.

tr_instruments_3_9
Obr. 9 Měření v režimu multimetr

tr_instruments_3_10
Obr. 10 Měření v jednofázových a třífázových soustavách

V režimu záznamníku můžeme automaticky zaznamenávat překročení až dvou nastavených úrovní s trváním poruchy delší než 160 μs. Tyto informace jsou přístupné i on-line díky vnitřnímu FTP serveru.

Režim harmonické analýzy poskytuje přehled zastoupených vyšších frekvencí až do 61. harmonické (obr. 11). Nastavit lze frekvenci elektrické sítě 50 Hz, 60 Hz nebo 400 Hz. Při měření zdánlivého výkonu jednofázové sítě indikuje přístroj harmonické složky včetně znaménka. Přijatou složku (podle konvence kladně) a přenášenou složku (záporně).

Veškerá naměřená data lze uložit do vnitřní paměti 2 MB nebo na microSD kartu o maximální kapacitě 2 GB. Přístroj lze vzdáleně ovládat přes zabudovaný Web server a měřené průběhy jsou k dispozici on-line přes webový prohlížeč (obr. 12).

Pro více informací o uvedených přístrojích kontaktujte, prosím, firmu TR instruments spol. s r.o.

tr_instruments_3_11
Obr. 11 Harmonická analýza – webové rozhraní

tr_instruments_3_12
Obr. 12 Vzdálený přístup přes webové rozhraní

 

TR instruments, spol. s r.o.
Křižíkova 70
612 00 Brno
tel.: +420 541 633 670
fax: +420 541 633 859
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.trinstruments.cz

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky