Domů

Testery bezpečnosti Finero

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 16. prosinec 2010

blue_panther_2_titlV tomto článku bychom vás rádi seznámili s několika zajímavými přístroji z oblasti průmyslového testování bezpečnosti elektrotechnických výrobků z produkce společnosti Finero. Nejprve však několik slov o tomto finském výrobci měřicí a testovací techniky pro průmysl. Historie společnosti Finero sahá až do šedesátých let minulého století. V současné době patří Finero k předním světovým výrobcům testerů bezpečnosti a funkcionality pro elektrotechnickou a elektronickou výrobu, které dodává již od osmdesátých let minulého století. Společnost Finero, kromě výrobních kapacit disponuje i vlastní vývojovou základnou.

Hlavními produkty jsou, jak již bylo řečeno, testery bezpečnosti. V sortimentu Finero dále pak nalezneme napájecí laboratorní zdroje a elektronické zátěže, průmyslové testery baterií a software pro automatizaci testování.

První z řady testerů bezpečnosti, které Finero nabízí, je tester řady FST 110 (obr.1). Jedná se o tester dielektrické pevnosti pro provádění testů u nás známých jako zkouška přiloženým napětím. Tester FST 110 nabízí výstupní napětí nastavitelné ručně nebo automaticky narůstající střídavé do 5kV a stejnosměrné do 6kV. Výstupní proud může být až 100mA s nastavitelným omezením. Přístroj je vybaven několika rozhranními pro připojení do automatizovaných systémů jak je RS 232, USB nebo GPIB. Testy provádí na základě doporučení EN60065, EN60204-1, EN60335-1. Pro urychlení testů prováděných na výrobních linkách je tento tester dodáván i v provedení FST112D a FST114Q, tedy dvou nebo čtyřkanálové verzi.

Dalším testem bezpečnosti, hned po zkoušce dielektrické pevnosti, je zkouška spojitosti a odporu ochranného vodiče, tak zvaný PE test. Pro tuto zkoušku dodává Finero testery řady FST130. Výstupní napětí tohoto testeru je 6V nebo 12V střídavých a měřicí proud pak 10A nebo 25A. Měřicí rozsah je 0 až 500mOhmů s nastavitelným prahem pro automatickou signalizaci 0 až 500mOhmů. Měří samozřejmě čtyř-vodičovou metodou. Je opět vybaven sběrnicemi RS 232, USB nebo GPIB.

Dalším z řady testů, které Finero podporuje je měření izolačního stavu. Tester FST 120 je tester izolace s měřicím stejnosměrným napětím volitelným v rozsahu 100 až 1000V, s maximálním proudem 3mA. Přístroj je vybaven časovačem a možností automatického najíždění napětí ( RAMP). Měřicí rozsah odporu je do 10Gohmů.

Posledním z řady „jednofunkčních" přístrojů je tester unikajícího proudu FST 140 (obr. 2). Je standardně vybaven vnitřním zdrojem 260V/3A, a nebo lze použít i externí zdroj 300V/16A. Standardně zahrnuje měření unikajících proudů mezi L-PE a N-PE, ale volitelně i test s přerušením N a testy pro měření proti kostře. Přístroj má dva rozsahy 0 až 1mA a 0 až 10mA.

blue_panther_2_1
FST 140

Všechny tyto a i dále popsané testery mohou spolupracovat se spínací reléovou maticí FST 150, která je vybaven 32 vysokonapěťovými relé pro připojení více měřicích míst k jednomu zařízení. Ze samostatných přístrojů lze tak snadno sestavit měřicí pracoviště dle potřeb uživatele.

Kromě výše popsaných „jednofunkčních" přístrojů nabízí Finero kombinované přístroje řady 3S a 4S.

V případě přístrojů 3S se jedná o analyzátor FST 210-3S, určený především pro oblast testování svářeček, transformátorů a elektronických filtrů. Přístroj obsahuje dvě samostatné jednotky pro test dielektrické pevnosti a jeden tester PE. Je samozřejmě vybaven rozhraními RS 232, USB nebo GPIB.

Dalším multifunkčním testerem je analyzátor FST 200- 4S určený především pro oblast testování topných elementů, topných odporů a velkých zátěží. Přístroj v jedné jednotce zahrnuje test dielektrické pevnosti, test PE, test izolace a ohmmetr pro měření činného odporu.

Z oblasti napájecích zdrojů Finero dodává zdroje stejnosměrné i střídavé s napětími do 1,5kV a proudy až do 700A, vybavené řídící elektronikou a rozhraním RS 232 nebo GPIB. Elektronické zátěže dodávané společností Finero jsou v rozsahu 0 až 200V a 0 až 250A a pracují od 0V DC s rychlostí 1V/us a 8A/us. Jsou samozřejmě vybaveny rozhraním pro řízení a jsou kompatibilní s ostatními přístroji Finero.

Všechny výše popsané přístroje jsou mechanicky konstruovány ve skříních 19" v provedení do rozvaděče nebo na stůl.

V létě tohoto roku uvedla firma Finero na trh novou řadu testerů pod společným názvem Quanti ( obr. 3).

Quanti rozšiřuje testovací možnosti přístrojů Finero a přivádí je na novou úroveň, jak co se týče konstrukce, tak i měřicí přesnosti, rychlosti a odolnosti.

blue_panther_2_2
Quanti

Nově přístroje Quanti kombinují v sobě testování bezpečnosti s testy funkcionality a vytváří tak naprosto nový přístroj na trhu. Navíc přístroje Quanti jsou vybaveny rozhranním RS 485 s vlastním protokolem tak, že je možné propojit více přístrojů Quanti, které se navenek „tváří" jako jeden přístroj, což snižuje nutný počet kabelů ve větších testovacích systémech.

Quanti je vybaven velkým LCD barevným displejem pro ruční nastavování a komunikaci s uživatelem. Je opět dodáván jak ve stolním, také rozvaděčovém provedení (3U). Z hlediska komunikace s nadřazeným systémem jsou rozhraní používaná v řadě FST rozšířena o komunikaci po síti Ethernet. Přístroje jsou dodávány jak jako jedno-funkční, například samostatný tester PE, například Quanti G, nebo tester izolace - Quanti H, nebo pak kombinované. Lze například dodat kombinaci Quanti HILC, což je tester PE, izolace, dielektrické pevnosti a unikajícího proudu. Nebo přístroj i s funkcemi testů funkcionality, což je zabudovaná funkce RLC metru, multimetru s rozlišením 6 míst a testu kontinuity. Je tedy možné dodat kombinaci například testeru PE, dielektrické pevnosti, izolace a multimetru.

Novou řadou testerů Quanti vybavenou možností měřit další elektrické parametry jako je kapacita, indukčnost, napětí s přesností 6 míst přináší Finero nový rozměr do oblasti testerů bezpečnosti a nabízí návrhářům výrobních linek vynikající nástroj pro rozšíření automatizace v této části výroby.

Další podrobnosti o výrobcích Finero získáte u výhradního zástupce firmu Blue Panther s.r.o. (www.blue-panther.cz).

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky