Domů

1.200 osobních automobilů denně

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Gustav Holub   
Pátek, 28. srpen 2009
auta_titlV nové továrně společnosti Autoaliance International v USA vyjede z expedice uvedený počet aut, navzdory probíhající recesi v tomto průmyslovém odvětví. Ve vysoce automatizované výrobě zaujímá normalizovaná sběrnicová sít CC-Link (Control and Communikation Link) klíčovou úlohu, neboť spojuje svařovací, montážní a lakovací stanice, jakož i měniče frekvence se servomotory k řízení robotů, dopravníkových pásů, manipulátorů a jiných elektropohonů. Zaručuje rovněž spolehlivou a rychlou výměnu dat mezi automatizačními systémy. V uvedeném společném podniku firem Ford a Mazda jsou vyráběny modely Ford Mustang a Mazda 6.

auta1
Obr.  1. Každá karoserie urazí při výrobě, svařování, montáži a lakování celkem 21 km

Každá karoserie urazí na své cestě závodem s plochou téměř 300.000 m2 dráhu delší než 21 km. Svařování, montáž, lakovací a ostatní pomocné operace zajišťuje 400 robotů vybavených moderními střídavými elektropohony s vysokým stupněm inteligence. Na každé karoserii roboti provádějí 6.000 svárů a dalších 60 robotů nanáší těsnící tlumicí materiály. Celkem 10 automatických lakovacích stanic nanáší nástřiky z možných 24 druhů barev.

auta2
Obr. 2. Více než 120 modulárních, řídicích souprav spojuje sběrnicová sít CC-Link

Pro řízení výrobní linky karoserií a lakovací linky se projektanti rozhodli použít, deterministickou sběrnicovou sít CC-Link. Tento, otevřený normalizovaný, inteligentní sběrnicový systém zaručuje vysokou rychlost přenosu dat až 10 Megabitů za sekundu při délce více než 13 km. Těchto 5 sítí je jedinečným komunikačním protokolem, přičemž přes jednu sít probíhá komunikace mezi řídicími systémy a 4 další jsou určeny pro dopravní a manipulační systémy, roboty a svařovací zařízení. V samotných dvou montážních linkách modelu Ford Mustang a Mazda 6 je instalováno přes 120 modulárních řídicích soustav a připojených přes tuto robustní sítovou technologii. Přes tuto síť CC-Link je připojeno přes 95 % všech řídicích systémů.

auta3
Obr. 3. Rychlá a spolehlivá výměna dat přes sít CC-Link umožňuje přesně koordinovat vzájemně veškeré pohyby robotů

Zdroj: 2009, Betriebstechnik,  č. 6-7,  str.  12 - 15:  Steuern über CC-Link
 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky