Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
26. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

ABB nyní opravuje a zkouší i největší transformátory přímo na místě

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Pátek, 30 Leden 2009 00:00

ABB přišlo s nejmodernějšími technologickými postupy, které v těchto případech umožní provozovatelům provést servis vadných jednotek v rekordním čase přímo na místě. Klíčovým faktorem je eliminace přepravy transformátoru do výrobního závodu za účelem opravy, což představuje velké nároky na čas a náklady. Transformátory často váží několik stovek tun, a právě tato vysoká hmotnost může být překážkou pro jakýkoliv druh dopravy. Pomocí technologie zvané TrafoSiteRepair™ však společnost ABB provádí opravy přímo na místě a tímto způsobem již opravila více než 200 transformátorů v 25 zemích.

 

ABB_opravna

 

Příkladem je oprava transformátorů na místě pro brazilský energetický podnik FURNAS Centrais Elétricas SA a pro vodní elektrárnu Itaipu, jež je ve vlastnictví Itaipu Binacional (Brazílie/Paraguay). „Zkrátili jsme čas o dva až tři měsíce, které by představovaly dobu, jež je za normálních okolností potřebná pro přepravu transformátoru z našeho pracoviště do výrobního závodu a zpět," sděluje Saulo Jose Lemes, který odpovídá za servis u podniku FURNAS.

Pan Lemes rovněž spatřuje přínosy ve skutečnosti, že díky TrafoSiteRepair™ je možno eliminovat případné škody, než by mohly vzniknout z přepravy, při současném využití výhodných možností sdílení technologií od výrobce k zákazníkovi.

ABB nabízí tyto vysoce komplexní opravy současně s provedením kompletní zkoušky transformátoru přímo na místě v souladu s veškerými běžnými normami. Pokud dojde k poruše transformátorů, je totiž často obtížné nalézt vhodný výrobní závod se správnou infrastrukturou a stacionární zkušebnou. ABB však dokáže zřídit dočasnou dílnu prakticky kdekoliv ve světě se stejnými nástroji a stejným vybavením, jako je tomu u továrny na transformátory včetně zdvižných zařízení pro těžké zátěže.

Po opravách prochází transformátor vysokonapěťovými testy v souladu se stejnými normami jako ve stacionárních zkušebnách výrobce transformátorů. ABB používá mobilní vysokonapěťový zkušební systém (mobile high voltage test systém). Tento systém byl vyvinut v nedávné době za účelem testování transformátorů prakticky jakékoliv velikosti, včetně největších strojových transformátorů a je k dispozici ve flexibilně přenosném kontejneru o velikosti 40 stop, který umožňuje provádět zkoušky vinutí s aplikovaným nebo indukovaným napětím, a to rovněž v kombinaci s měřením dílčího výboje. Je rovněž možné měřit ztráty při chodu naprázdno, impedanci a provádět zkoušky rázového napětí.

Další výhodou mobilní zkušebny je rychlá a snadná analýza stavu vybraných transformátorů. ABB tak například může zjistit, zda je po dlouhé době nečinnosti možné používat záložní transformátory. Společnost Vattenfall Europe AG byla jedním ze zákazníků, kteří uzavřeli s ABB smlouvu na provedení zkoušky tohoto typu. Michael Lukas, inženýr za projekt zodpovědný, dodává: „Jsme velmi ohromeni výkonností mobilní vysokonapěťové zkušebny. Ukázala nám, že zkoušení na místě může být skutečně rychlé a efektivní a že transformátor je možno spustit znovu prakticky okamžitě po provedení zkoušek."

 
amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+