Domů Osvětlovací technologie Výkonové LED diody společnosti Huey Jann Electronics - 2. část

Výkonové LED diody společnosti Huey Jann Electronics - 2. část

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel TME Czech Republic s.r.o.   
Úterý, 14. únor 2012

tme_1_titlPokračování článku o výkonových LED diodách. Jeden z největších vynálezů Thomase Edisona (ve skutečnosti šlo jen o zdokonalení a patentování nápadu před 41 lety) změnil život lidí na celém světě. Dnes však elektrická žárovka, protože o ní je řeč, pomalu odchází do zapomnění. Současné pouliční světelné reklamy, kdysi obecně nazývané jako „neony", také nemají nic společného s tímto ušlechtilým plynem. Jejich místo zabírají malé, nepatrné svítící diody.

Dalším rozšířením již představených svíticích výkonových diod jsou tříwattové Hi-Power LED diody. Intenzita svitu, které dosahují, se podle typu pohybuje od 134 do 218 lm. Kondukční proud má hodnotu 700 mA a napětí diody se pohybuje v rozmezí 3,8...4,2 V. Koeficient barevného podání CRI má hodnotu 75 pro diody s barevnou teplotou 4 000 K a 70 pro barevnou teplotu 3 300 K. Diody jsou nabízeny ve verzích s úhlem záření 120°, ±80°, 45° a 25°.

Monochromatické a bílé diody doplňují High Power Full Color diody. Vyrábějí se technologií AlInGaP a mají výkon 3 W. V jednom plášti se nacházejí tři diody s barvami RGB. Uživatel si může zvolit součástku se společnou anodou nebo společnou katodou. Pláště typu Emitter a Star pro tento typ diod jsou zobrazeny na obr. 4. Kondukční proud každé vnitřní diody je 350 mA. Kondukční napětí se naopak liší podle barvy: 3,6...4,0 V pro zelenou a modrou diodu a 3,6...4,0 V pro červenou diodu. Jas svícení jednotlivých RGB diod je: 45, 55 a 16 lm. Charakteristika relativního záření každé vnitřní diody je představena na obr. 5.

Společnost Huey Jann Electronics vyrábí kromě diod také samostatně nabízené kolimátory s úhly: 8°, 10°, 15°, 25°, 30°, 45° a 60°. Jsou v nich použity bílé a černé pláště s čočkami Water Clear. Několik příkladových řešení je zobrazeno na obr. 6. Kolimátory s úhly 8° a 10° nemají plášť.

tme_1_4

Obr. 4 Pláště typu Emitter a Star diod Hi-Power LED Full Color

Použití

Vezmeme-li v úvahu počet všech typů a verzí svíticích výkonových diod společnosti Huey Jann Electronics, dostaneme velmi pozoruhodnou nabídku. Konstruktéři mohou dostávat závratě při výběru vhodného prvku do projektované aplikace. Pokud se však výběr podaří, pak se koncové zařízení bude vyznačovat velmi dobrými užitkovými vlastnostmi. Diody Hi-Power LED, představené v článku, nacházejí použití v automobilovém průmyslu, pouliční osvětlovací technice, silniční signalizaci, v oblasti vnitřního a vnějšího osvětlení budov. Reklama, která nás obklopuje na každém kroku, hledá nové, ještě viditelnější formy. Jednou z nich jsou světelné tabule a billboardy. Pro tyto účely lze úspěšně používat diody společnosti Huey Jann Electronics. Bílé diody jako podsvícení, diody Full Color jako prvky, které tvoří obraz ve světelných tabulích. Zájem o výkonové LED diody, zejména pro osvětlovací účely, bude určitě růst, pokud budou ceny klesat. Zdá se, že tento trend je nevyhnutelný.

tme_1_5

Obr. 5 Charakteristika relativního záření vnitřních diod RGB diody

Velkou část výrobků společnosti Huey Jann Electronics naleznete v nabídce TME.

tme_1_6

Obr. 6 Příklady kolimátorů společnosti Huey Jann Electronics

 

TME Czech Republic s.r.o.
Slévárenská 406/17
709 00, Ostrava - Mariánské Hory
tel.: +420 59 66 33 105
fax: +420 59 66 33 104
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.tme.cz

 
distrelec
amper 2023 Noark Electric Witty Petr Soukup PRE Kiwa Hotel Avanti Abb

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky