Domů Osvětlovací technologie Úspora energie s detektory přítomnosti B.E.G. LUXOMAT

Úspora energie s detektory přítomnosti B.E.G. LUXOMAT

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Michal Kučera, B.E.G. Brück Electronic CZ, s.r.o.   
Středa, 20. červenec 2011

beg_1_titlÚspora energie a s ní spojená úspora provozních nákladů je cesta, o kterou se stále intenzivněji zajímá řada investorů v oblasti moderní výstavby. Výrobci osvětlovací techniky představují celou řadu prvků, které dokážou spotřebu elektrické energie výrazně snížit. Úsporné kompaktní zářivky nebo stmívatelné elektronické předřadníky, jsou samozřejmou součástí projektů, ve kterých je kladen důraz na ekonomický provoz budov.

Dalším důležitým faktorem v energeticky úsporných projektech jsou detektory přítomnosti, které dokážou to, co nemohou nabídnout samotné elektronické předřadníky ani kompaktní zářivky. Šetřit energii a současně do celého procesu zahrnout lidský faktor. Řídit osvětlovací systém na základě pohybu lidí v budově.

Základním předpokladem pro úspěšné a kvalitní řízení osvětlení pomocí detektorů přítomnosti je nezbytné, aby detektory byly vybaveny:

1. Kontinuálním měřením smíšeného světla, které zaručí, že svítidla nebudou svítit v okamžiku, kdy již bude dostatečný přístup přirozeného světla okny. V takovém případě detektory přítomnosti svítidla vypnou (nezávisle na nastaveném čase svícení). Tímto se také detektory přítomnosti liší od klasických detektorů pohybu.

2. Citlivými čočkami, které umožní snadno zaznamenat pohyb sedícího člověka (například při práci na PC) ve snímané zóně.

Širší využití detektorů přítomnosti v oblasti řízení osvětlení umožňuje zejména jejich technické řešení a provedení, které respektuje nejrůznější požadavky, se kterými se lze při řízení osvětlení a jeho projektování setkat.

Detektory přítomnosti umožňují řídit elektronické předřadníky (až 50 předřadníků najednou), měřit hladinu jasu (měřením přirozeného a umělého osvětlení), řídit konstantní hladinu jasu ve dvou i třech zónách nezávisle na sobě a pracovat ve sběrnicových systémech BUS (DALI, DSI, KNX/EIB, LON a speciálních 24 V řešeních). A to vše tehdy, kdy je osvětlení zapotřebí. To znamená během přítomnosti lidí v osvětlovaných prostorách.

Standardní verze detektorů přítomnosti nabízí projektantům možnost vybrat skutečně technicky nejvhodnější detektor pro danou instalaci. S kruhovým záběrem (360°), čtvercovým nebo oválným (s dosahem 20 m na každou stranu) i pro montáž do větších výšek.

Detektory s montážní výškou 10 m od podlahy a s velmi citlivými a přesnými čidly jsou nepostradatelné při řízení osvětlení ve výrobních halách a skladech, kde jsou požadavky na úsporu energie stále větší. Napomáhá k tomu i rozšíření snímané oblasti o podřízené detektory (jednotky slave), které usnadňují seřízení detektorů (seřizuje se pouze detektor master) a současně zlevňuje počáteční investici. Detektor přítomnosti pro větší montážní výšky je proto stále častěji využíván v nových projektech skladových a výrobních hal, logistických center nebo sportovišť a je standardem při rekonstrukcích osvětlení v těchto prostorách.

Existují speciální instalace, kde nevystačí detektor přítomnosti pouze s infračerveným zářením (PIR). V takových situacích je výhodná například kombinace detektoru přítomnosti na bázi PIR a čidla zvuku. Klasickým příkladem využití takového detektoru jsou například umývárny ve výrobních nebo sportovních halách nebo třeba konferenční místnosti.

Minidetektory s průměrem snímací hlavy 45 mm jsou elegantním řešením pro kanceláře, hotely, restaurace nebo provozovny, ve kterých by klasický rozměr detektoru mohl rušit designové provedení osvětlovací soustavy. Minidetektory v provedení IP65 pak naleznou uplatnění v nejen koupelnách a sprchovacích koutech.

Pohodlně, a hlavně přesně, nastavit požadované parametry umožňuje ovládání detektorů dálkovým ovladačem. Nastavení detektorů lze tímto ovladačem snadno kdykoliv změnit bez nutnosti použít šroubovák a žebřík. Zvolený režim může být prověřen také v testovacím režimu.To ocení zejména správci budov, kteří tak mohou pružně reagovat na požadavky uživatelů.

Tab. 1. Energetická bilance při osvětlení prostoru 100W žárovkou

beg_2_titl*) 0,5 kg CO2 unikne do životního prostředí při výrobě 1 kW·h energie
**) jeden strom absorbuje přibližně 20 kg CO2 za rok
***) průměrná cena za 1 kW·h bez DPH

Zvolit vhodný detektor, při přípravě projektů, usnadňuje nejen technická podpora společnosti B.E.G. Brück Electronic CZ s. r. o., ale také projektování detektorů B.E.G. LUXOMAT v programu AutoCAD (s knihovnou detektorů B.E.G.) a programu Relux ( společně s vhodnými svítidly).

Společnost B.E.G. Brück Electronic se dlouhodobě věnuje vývoji a výrobě přítomnostních i pohybových detektorů a řada detektorů přítomnosti B.E.G. LUXOMAT je jednou z nejširších nabídek pro řešení osvětlovacích soustav na českém i evropském trhu. Detektory B.E.G. LUXOMAT se staly díky kvalitnímu řemeslnému provedení, použitým elektronickým komponentám a tříleté záruce spolehlivým a plnohodnotným prvkem celé osvětlovací soustavy.

 

B.E.G. Brück Electronic CZ, s.r.o.
Kamenická 56
170 00 Praha
tel.: +420 233 085 232
fax: +420 233 085 203
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.beg-luxomat.com

 
distrelec
insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky