Co přináší časopis PRO REVIZE č. 1 - 2?
Dlouho jsme čekali na odborný časopis, který není přeplněn reklamami a popisy elektrotechnických výrobků, a podařilo se. Díky členům našeho Živnostenského společenstva elektrotechniků, z. s. a redakční radě máte možnost si dnes přečíst, případně volně stáhnout v pdf formátu, celý časopis.
Časopis, který je celý věnován praxi a reviznímtechnikům především, ale i příznivcům elektrotechnikům, kteří uvažují, že by se revizními techniky stali i našim doyenům, kteří již s praxí skončili a rádi si přečtou, co je dnes v oboru nového.
V úvodu časopisu je panem Štefanem Chocholáčkem, revizním technikem E1A a E1B, lektorem Živnostenského společenstva elektrotechniků, z. s. představen měřicí přístroj MEg 40+. Pan Chocholáček v něm popisuje, k čemu tento měřicí přístroj slouží. Přístroj má funkce elektroměru,monitoru, sleduje průběhy napětí, proudů a výkonů. Jedná se o měřicí přístroj sloužící k optimalizaci nastavení nasmlouvaného odběru.
Další revizní technik E2A a E2B - pan Rostislav Kubíček, který je rovněž předním lektorem Živnostenského společenstva elektrotechniků, z. s., uvádí revizní techniky do tajů náležitostí revizní zprávy. Pan Kubíček má bohatou celoživotní praxi revizního technika a jeho články i přednášky na konferencích jsou vyhledávány nejen mladými, začínajícími revizními techniky, ale často má co říci i těm dříve narozeným.
Velmi hodnotný článek, který následuje, napsal Ing. Leoš Koupý, obchodní ředitel ILLKO Blansko. Je věnován měření elektrických instalací při revizích, a v čísle 1-2/2022 je popsáno měření proudových chráničů.
Další článek, který napsal Ing. Tomáš Drahoňovský, Ph.D. ze společnosti ABB, se věnuje normám upravujícím elektroinstalace na a do hořlavých podkladů.
V časopisu najdeme pojednání o revizích stávajících zařízení, které byly provedeny podle dříve platných norem. Autorem je opět pan Štefan Chocholáček, který v závěru uvádí případ, kdy elektroinstalaci posuzovalo několik revizních techniků, a soudní znalec měl na revidovanou elektroinstalaci jiný názor, a zpochybnil závěry revizních t echniků, tedy se zastal provozovatele. Pan Chocholáček v samém závěru článku cituje onoho soudního znalce, „že by se stávající a staré zařízení nemělo posuzovat dle současných norem“, a že „revizní technik by měl konkretizovat závady a posuzovat elektroinstalace střízlivěji, s čistou hlavou a s rozumem“.
V dalším článku najdeme pojednání o provádění revize elektroinstalací z pohledu normy ČSN 33 2000-6 ed. 2.Autor, pan Kubíček, se zde věnuje postupu při revizích elektroinstalace v jednotlivých případech. Zdůrazňuje, na co by si revizní technici měli dát pozor při revizích stavebních rozváděčů, společných prostor,elektroměrových rozváděčů v bytovém domě, bytových instalací a při kontrolách pracovních strojů.
Dále pokračuje měřením impedance smyčkypři revizích a proudovými chrániči.
Následuje rozsáhlý článek, v jehož první části se čtenář dozví o základních povinnostech provozovatele elektrického zařízení nízkého napětí ve vztahu k provádění revizí. Věnuje se zákonným předpisům, povinnostem provozovatele EZ, změně legislativy ve vztahu k novým normám na provádění revizí a kontrol spotřebičů, dále vedení předepsané dokumentace a vybavení provozů pracovními pomůckami. Autor se v této části také velmi podrobně věnuje snižování rizika a ohrožení pracovníků elektrickým proudem a detailně popisuje několik způsobů, jak toho lze dosáhnout. Pojednává také o revizi elektrických zařízení, instalací a systémů ochrany před bleskem, uvádění nových zařízení do provozu, o podkladech pro provádění revizí a rozebírá požadavky normy ČSN 33 1600 ed. 2 Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání. Tento článek bude pokračovat v čísle 3-4/2022.
Další zajímavý článek je věnován ostrovním elektrárnám.
K zajímavostem, které rozšiřují obzor čtenářů, patří ukázka spolupráce VUT Brno s mobilním operátorem Vodafone, díky které byla otevřena laboratoř #VodafoneUniLab, která propojí akademický sektor s průmyslovými partnery a nabídne prostor pro testování a vývoj zařízení v oblasti Internetu věcí nebo Průmyslu 4.0.
V samotném závěru časopisu jsou uvedeny bezpečnostní předpisy v oblasti elektrotechniky z pohledu nově vydaných nařízení vlády, která začala platit od 1. 7. 2022. Čtenář je zde seznámen nejprve se zněním celého zákona 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů. V další části navazuje Nařízení vlády 190/2022 Sb., o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti.
S Nařízením vlády 194/2022 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice budou čtenáři seznámeni v příštím čísle.
Poslední článek v časopisu popisuje výkonové jističe ABB SACE, které jsou určeny pro aplikace v inteligentních elektroinstalačních sítích.
časopis PRO REVIZE č.1-2/2022 ke stažení v pdf objednávka předplatného
|