Domů Jakou odbornou kvalifikaci mohu udělovat svým studentům, střední elektrotechnické školy a střední elektrotechnická učiliště

Jakou odbornou kvalifikaci mohu udělovat svým studentům, střední elektrotechnické školy a střední elektrotechnická učiliště

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 15. září 2022

shutterstock 423344005Jakou odbornou kvalifikaci podle nového
Nařízení vlády č.194/2022 mohou středni
elektrotechnické školy a střední 
elektrotechnická odborná učiliště dávat?

Je to veliké dilema, na všech elektrotechnických
školách a učilištích. Vláda ČR  schválila
Nařízení vlády o odborné způsobilosti
v elektrotechnice. které nabylo účinnosti
1:7.2022. 

Tedy v době, kdy většina škol, měla již
prázdniny, a tuto výraznou změnu nezaregistrovali.
Teprve po zahájení nové školního roku, začali neoficiální diskuse,co dál? Někteří učitelé
nezaregistrovali ,že vůbes došlo ke zrušení vyhlášky 50/78 Sb Ti ostattní nevědí,
jaký § mohou svým žákům udělovat. 
V Živnostenském společenstvu elektrotechniků , se této problematice věnujeme několik let, spojených
nejprve s vydáním důležitého zákona č. 250/2021. V tomto  zákoně,zákonodárce přenesl povinnost 
vydat k Zákonu č.250//2021 prováděcí Nařízení,  Ústřednímu orgánu státní správy tedy MPSV. 



Nabytím účinnosti Nařízení vlády č.194/2022 byla zrušena možnost udělovat žákům, po složení zkoušky § 5, vyhl.50/78 Sb, tedy kvalifikaci pracovníha znalého. 
V novém nařízení   vlády č.194/2022 totiž tato kvalifikace dle §5 vypadla. Proto je možné, udělovat na všech odborných elektrotechnických školách a učilištích jen §4 podle Nařízení vlády č.194/2022, tedy kvalifikaci osoby poučené. Některé školy tuto kvalifikaci , kterou vyhl.50/78 Sb, znala udělují svým studentům hned v 1 ročníku, jiné školy ve 2.ročníku. 
Shodli jsme se, na tom, že je třeba zakotvit tuto povinnost až od druhého ročníku, protože, noví studenti , žáci z 9 tříd, neznají například barevné značení vodičů,vnější vlivy,  a další elektrotechnické pojmy, které získají teprve v průběhu 1.ročníku.

Živnostenské společenstvo elektrotechniků, vypracovalo metodiku pro všechny elektrotechnické  školy,i elektrotechnická učiliště jak postupovat. Ředitel jmenuje zkušební komisi, v čele s pracovníkem znalým tedy dle §6 Nařízení vlády č.194/2022, učitelem odborného výcviku. Uchazeči o § 4, dostanou na výběr za dvou tři testů s 15 otázkami, a ten předloží předsedovi zkušební komise, pokud bude test v pořádku, uchazeč spolu s předsedou zkušební komise podepíší protokol, a tím je pro něj zkouška dle §4 uzavřena. Pokud ovšem budou v testu závažné chyby, musí jít uchazeč, ke komisi, k ústnímu přezkoušení. Tam může své znalosti obhájit a obdržet rovně osvědčení s §4, a stane se osobou poučenou. 

Po ukončení studia, již bude na samotných absolventech, aby si sehnali zaměstnání, kde je vezmou zaměstnavatelé i s § 4, dají mu vstupní školení o možných rizicích , a jsou pak předání pod kontrolu pracovníka znalého s §6, který je má pod dohledem minimálně po dobu 1 roku. Teprve po získání této praxe, může být přezkoušen a obdržet § 6, a stává se pracovníkem znalým dle §6 Nařízení vlády č.194/2022 Sb. 

Tak toto je realita a skutečnost bez domněnek, je ode mne potvrzena v přiloženém videu, a velká část problematiky  udělení  §4 dle Nařízení vlády u odborných škol bude navíc vysvětlena i na dvoudenní konferenci BEZPEČNOST 2022, kterou pořádáme ve dnech 5.-6.10 v Kongresovém centru Olšanka v v Praze, viz pozvánka. 

Abychom umožnili co největšímu počtu učitelů , mistrů OV, účast na této konferenci, stanovili jsme pro školy  jednotnou cenu 3500,- Kč pro jednoho účastníka + 215Kč /jeden oběd 

Dovoluji si z toho místa poprosit ředitele elektrotechnických škol a elektrotechnických učilišť, aby umožnili co největšímu počtu těchto pracovníků, kteří budou zodpovídat za odbornou kvalifikaci elektrotechnických oborů a bezpečnost svěřených studentů, se této konference zúčastnit. 

Odpovědně Vám mohu říct, že nnadřízené ministerstvo Vám nijak v tomto nepomůže, "čekají, až se to usadí ". Jak dlouho ? Výuka už přitom běží jeden měsíc a načínáme druhý. 
Podle informací, které mám k dispozici, nebylo MŠMT pozváno jako neopominutelný účastní řízení jak při schvalování zákona 250/2021, i obou Nařízení vlády tedy č.190/2022
tak i 194/2022. 

Víc pro Vás udělat teď nemůžeme, zveme Vás  všechny, kteří za výuků a bezpečnost  svěřených studentů jste do Prahy za námi přijeli 

Ing.Pavel Hála 
předseda 
Živnostenské společenstvo elektrotechniků, z.s. 
Jankovcova 2a 
170 00 Praha 7 

tel.778 008 250 
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  
www.etm.cz
www.elektrotechnici.cz

pozvánka na konferenci zde 

Přihláška na konferenci zde 

Dotazník s Vašimi dotazy zde

 

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady Test

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky