Domů Předjištění svodičů bleskových proudů a přepětí

Předjištění svodičů bleskových proudů a přepětí

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Neděle, 25. červenec 2021
image 011U většiny výrobců tato hodnota může být 250 A v některých případech 315 A, bohužel se na trhu setkáme i s levnými napodobeninami svodičů, které mají předjištění doporučené maximální hodnotou 100 A a zbytkové napětí větší jak 1,5 kV. Pokud chceme nainstalovat před svodič přepětí 250 A pojistkový odpojovač, budeme mít při konstrukci rozváděče problém s prostorem. Ten pojistkový odpojovač není zrovna malých rozměrů a nestojí pár stokorun. Musíme do toho odpojovače také dokoupit pojistky a nutné je při výrobě rozvaděče počítat i s materiálem a pracností tohoto zapojení. V tento okamžik je nutné upozornit na normu ČSN 33 2000-5-534 ed. 2 ve které najdeme požadavek na délky připojovacích vodičů. Je to jedno z mnoha pravidel pro aplikaci SPD, ale velice důležité.
 
Délka připojení nesmí být delší jak 0,5 m. To je velice kritická délka v případě použít velkého odpojovače, jelikož se připojovací délka uvažuje od připojení vodičů přes pojistkový odpojovač ke svodiči přepětí a k uzemnění. Norma nám dále zavádí tzv. zapojení ,,T“ a ,,V“. U zapojení ,,V“ se uvažuje pouze s délkou od SPD k uzemnění.
 
Abychom se vyvarovali chybám vznikající v projektové dokumentaci nebo při samotné realizaci rozváděče je vhodné zvolit svodič bleskových proudů a přepětí, který již v sobě obsahuje integrované předjištění jako tomu je např. u výrobku DEHNvenCI a DEHNguard ACI. U tohoto provedení výrazně zkracujeme délku připojovacích vodičů a vyhýbáme se chybám kterých se dopouštíme při volbě předjištění před SPD.
 
Vzniká tedy výrazně jednodušší aplikace svodičů bleskových proudů a přepětí, zamezujeme chybám vznikající při instalaci, získáváme výrazně větší prostor v rozvaděči a bez problému dodržíme délku připojovacích vodičů. Toto řešení ocení nejen projektant, ale především konstrukce rozvaděče. Na závěr uvedené řešení zaujme i revizního technika, který nemusí provádět měření těchto svodičů bleskových proudů a přepětí, nemusí odpojovat svodiče při měření izolačních odporů a při kontrole SPD se plně spoléhá na optickou signalizaci.
 
 image 008
c ≤ 0,5 m                                      a + b ≤ 0,5 m        

Obr. 8 Délky připojovacích vodičů dle ČSN 33 2000-5-534 ed. 2
 
 
                                                                                                                                                                                             
 
 
image 009
                                                                                                                                               image 010
                                                                                                                                      
         
 
 
 
 
 
 
 


   Obr. 9 Ukázka nedodržení délky                                                                                                                                                                           Obr. 10 Správné zapojení celá délka musí být
                                                                                                                                                                                                                                       připojovacích vodičů do 0,5 m
 
 
image 011    Obr. 11 Vzorové zapojení svodiče bleskových proudů a přepětí DEHNvenCI, obj. č. 961 200


NEWSLETTER 1/2020 – PŘÍLOHA Autor: Daniel Anděl Strana 2 z 2
 

Přehled nových článků

konference
Famatel
blue panther
Schrack
danfoss
dehn

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky