Domů Polohování pacientů s milimetrovou přesností

Polohování pacientů s milimetrovou přesností

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 29. září 2016

KUKA_RoboterBEC_1Společnost BEC používá KUKA roboty pro přesné polohování pacientů zdravotnického zařízení MedAustron particle therapy center

Při terapii založené na využití vysokoenergetických částic dopadá paprsek s obsahem částic na nádor a likviduje jej. Vzhledem k tomu, že s paprskem lze manipulovat jen velmi omezeným způsobem, je nutno nastavovat do místa jeho působení pacienta, což se v důsledku projevuje tím, že se pro polohování pacientů zavádí do této formy terapie stále větší počet robotizovaných řešení. Prioritou číslo jedna je zde milimetrová přesnost. Společnost Buck Engineering & Consulting GmbH (BEC), se sídlem ve švábském městě Reutlingen, se specializuje na vývoj, výrobu a prodej zdravotnických zařízení určených pro manipulaci s pacienty a pro jejich polohování. Pro tyto účely vyvinula tato společnost modulární systém pro polohování pacientů nazvaný exacure. Použití  robotů KUKA zde umožnilo velmi přesné nastavování polohy pacienta vůči působení paprsků. Terapie využívající částic je zvláště vhodná v případech mozkových nebo míšních nádorů, protože chirurgická řešení jsou zde komplikovaná a skrývají v sobě značný stupeň rizika. 

Společnost BEC použila komponenty robotu k sestavení robotizovaného lůžka. Robot, o který se v tomto případě jedná, je kinematický systém z výrobního programu společnosti KUKA, určený k montáži na strop.  Využití tohoto řešení umožnilo nainstalovat zobrazovací rentgenový systém vyráběný společností medPhoton přímo na lůžko pacienta s možností lineárního posuvu systému podél lůžka. Díky tomu se zobrazovací systém pohybuje spolu s pacientem, čímž se dále zvyšuje geometrická přesnost. Současně s tím sleduje kamera speciální šablony na spodní straně pacientova lůžka, což umožňuje nastavovat, bez závislosti na potenciální průhyb, polohu lůžka se submilimetrovou přesností. Výsledkem je výrazné zmenšení chyb v geometrickém řetězci, který je tvořený nádorem, zobrazovacím systémem a ozařujícím paprskem, což v důsledku zvyšuje přesnost terapie.    

KUKA20RoboterBEC202Optimální využití ošetřovací místnosti

Požadavky kladené na moderní polohovací systémy se neomezují jen na zajištění pohybů pacienta před zdrojem záření, protože se stále zvyšuje důležitost takových faktorů, jako je snadnost použití, objem ošetření, rychlost systému a jeho kompatibilita s ostatními systémy. Stropní montáž polohovacího systému umožnila společnosti BEC optimálně využít prostor ošetřovací místnosti a výrazně zvýšit objem poskytovaných ošetření. Nově vyvinutý ošetřovací stůl rovněž umožňuje polohovat pacienty o váze až 300 kg – to vše díky technologii robotů KUKA s jejich reprodukovatelností polohy pohybující se v rozmezí ±0.06 milimetru. 

 

Přehled nových článků

Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky