Domů Nejvýkonnější rychlý reaktor BN-800 běží na plný výkon

Nejvýkonnější rychlý reaktor BN-800 běží na plný výkon

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 26. srpen 2016

blokova_dozorna_BN-800Čtvrtý blok ruské Bělojarské jaderné elektrárny dosáhl ve středu 17. srpna 2016 100% výkonu a podle vyjádření svých tvůrců splňuje jeho provoz očekávání. Jde o prototyp budoucích výkonnějších energetických reaktorů na bázi rychlých neutronů, které jsou považovány za nezbytnou součást udržitelného rozvoje jaderné energetiky a umožní podstatně snížit její vliv na životní prostředí.

Po zvýšení výkonu na nominální hodnotu následovalo komplexní přezkoušení všech systémů. Během 15 hodin blok prokázal, že je schopen stabilního zatížení na plném výkonu bez odchylek od projektových parametrů. Na základě výsledku těchto testů rozhodne ruský regulační úřad Rostechnadzor o způsobilosti bloku ke komerčnímu provozu. Uvedení bloku do komerčního provozu je očekáváno na podzim tohoto roku.

Reaktor BN-800 (instalovaný výkon 864 MWe) je projektový typ sodíkového energetického reaktoru, což znamená, že navazuje na své předchůdce a předchází komerčnímu reaktoru. Technologie sodíkových reaktorů byla v Rusku vyvíjena od 40. let minulého století a od pokusných reaktorů se přešlo k energetickým v roce 1964, kdy byla zahájena výstavba reaktoru BN-350 v kazašském městě Aktau (dříve Ševčenko). Tato elektrárna byla v provozu mezi lety 1972 a 1999 a navazuje na ni výkonnější verze BN-600 uvedená do provozu v roce 1980 v Bělojarské jaderné elektrárně. Nyní je zde uváděn do provozu reaktor BN-800 a plánuje se výstavba demonstračního komerčního reaktoru BN-1200.

V prosinci 2015 dodal reaktor BN-800 do přenosové sítě první elektřinu. Projekt reaktoru připravila konstrukční kancelář OKBM Afrikantov, která patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a zabývá se projektováním námořních reaktorů a rychlých energetických reaktorů.

Hlavní konstruktér reaktoru BN-800, Boris Vasiljev, okomentoval provozní zkušenosti: „Reaktor BN-800 v současnosti běží na nominální výkon. Než k tomu došlo, byly vyzkoušeny různé provozní režimy zařízení primárního okruhu, které prokázaly blízkost projektových a reálných provozních parametrů a také potvrdily vysokou efektivitu bezpečnostních systémů. Reaktor i celý blok jsou dobře řízeny. Celkově vzato můžeme říci, že se naplnila naše očekávání. Je to důležité zejména ve vztahu k novým systémům oproti bloku s reaktorem BN-600, který je v provozu již přes 35 let.“

Vasiljev zdůraznil, že projekt reaktoru BN-800 je nejmodernějším a plně prověřeným projektem rychlého reaktoru na světě. „Byl vypracován na základě reaktoru BN-600 za použití mnohých zlepšení, která vedla především ke zlepšení bezpečnostních a ekonomických parametrů. Z hlediska bezpečnosti odpovídá generaci III+ jaderných reaktorů, na něž má jaderná energetika postupně přecházet,“ dodal Vasiljev.

Podle názoru odborníků mají rychlé reaktory velké výhody pro další rozvoj jaderné energetiky. S jejich pomocí je možné podstatně rozšířit zásoby jaderného paliva, a to díky využití materiálů, které v současnosti nejrozšířenější reaktory nedokáží efektivně využít. A navíc umožní zásadním způsobem zmenšit množství vysoce aktivních odpadů a jejich vliv na životní prostředí uzavřením palivového cyklu. Díky reaktoru BN-800 zaujímá Rosatom přední místo ve světě v oblasti technologií a výstavby tohoto typu jaderných reaktorů.

Mezi dodavatele pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny patří také české firmy. Například opavská armaturka ARAKO spol. s r. o. dodala v letech 2012-2014 celkem cca 1400 kusů armatur, mezi kterými byla převážná většina vlnovcových uzavíracích ventilů A10, A20, ale také regulační ventily, zpětné ventily a kulové kohouty. Výrobce čerpadel SIGMA GROUP a. s. dodal v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515.

 

 

Přehled nových článků

Amper
danfoss
dehn

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky