Domů Trh v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016 podle HMS

Trh v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016 podle HMS

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 02. březen 2016

7808_Network_market_shares_2016_according_to_HMS_Industrial0D0A_Networks-1Průmyslový Ethernet roste rychleji než dříve a nyní je jeho podíl na trhu 38 %. Celosvětově je na prvním místě v protokolech průmyslového Ethernetu EtherNet/IP, následovaný protokolem PROFINET. Ovšem dominující na trhu v oblasti průmyslové komunikace jsou stále klasické sběrnice s podílem 58 % a nejrozšířenější průmyslovou sběrnicí zůstává PROFIBUS. Do žebříčku se poprvé dostaly i bezdrátové komunikace, k jejich rozvoji přispívá zejména internet věcí.

Klasické průmyslové sběrnice versus průmyslový Ethernet a bezdrátová komunikace Prognózy HMS jsou založené na počtu nově instalovaných nódů v průmyslové automatizaci v roce 2015, získaných z několika průzkumů trhu a vlastních statistik prodeje firmy HMS.

Společnost HMS Industrial Networks zveřejnila svou roční statistiku trhu v oblasti průmyslových komunikačních sítí. HMS jako nezávislý dodavatel techniky a poskytovatel služeb pro průmyslovou komunikaci a internet věcí má značný přehled o trhu v této oblasti. Zde jsou uvedené některé trendy, které firma předpovídá v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016. 

Oblast průmyslových sběrnic stále roste

Při globálním pohledu na počet nově instalovaných nódů v oblasti průmyslové automatizace je zřejmé, že převahu s 58 % podílem na trhu stále mají klasické průmyslové sběrnice. Oblast průmyslových sběrnic stále roste tempem přibližně 7 % ročně. Uživatelé oceňují jejich jednoduchost, tradici a spolehlivost. Dominantní sběrnicí je PROFIBUS (17% podíl na světovém trhu průmyslové komunikace včetně průmyslového Ethernetu), následovaná sběrnicemi Modbus (7 %) a CC-Link (6 %).


Průmyslový Ethernet roste rychleji než dříve


Podle HMS roste oblast průmyslového Ethernetu rychleji než v předchozích letech a získává stále větší podíl na trhu. S 20% růstem nyní činí podíl průmyslového Ethernetu na trhu 38 %. Pro srovnání, loni to bylo 34 %. Jedničkou je EtherNet/IP s 9 %, následovaný protokolem PROFINET (8 %). Za nimi jsou EtherCAT, Modbus-TCP a Ethernet POWERLINK.

„Vidíme, že se přechod k průmyslovému Ethernetu, pokud jde o počet nově instalovaných nódů, zrychluje,“ říká Anders Hansson, ředitel marketingu společnosti HMS. „Průmyslová automatizace je ovšem konzervativní trh a bude trvat ještě dlouho, než průmyslový Ethernet převáží nad klasickými provozními sběrnicemi.“


Přichází bezdrátová komunikace

Poprvé se do žebříčku dostaly i bezdrátové komunikace s 4% podílem na světovém trhu průmyslových sběrnic. Nejpopulárnější je WLAN, následovaná standardem Bluetooth. „Vidíme, že velkým tahounem bezdrátových komunikací je internet věcí,“ říká Anders Hansson. „Bezdrátové komunikace otevírají cestu k novým architekturám automatizačních systémů a stále častěji se používají pro komunikaci se stroji a jejich řízení, včetně řešení BYOD – Bring Your Own Device, využívajících tablety a chytré telefony.

Regionální rozdíly

V Evropě a na Blízkém východě převažuje PROFIBUS a nejsilněji roste PROFINET. Následují je EtherCAT, Modbus-TCP a POWERLINK. V USA dominují sítě CIP a DeviceNet je v podílu na trhu doháněna sítí EtherNet/IP. V Asii nepřevažuje výrazně žádný z komunikačních standardů: široce se používají PROFIBUS, PROFINET, Ethernet/IP, Modbus a CC-Link. Ve výrazném růstu pokračuje EtherCAT a objevují se první známky, že se na trhu začíná prosazovat také CC-Link IE Field.


Stále více zařízení je propojených

„Prezentované výsledky jsou naším konsolidovaným pohledem, který bere v úvahu přehled našich kolegů o situaci v průmyslu, naše vlastní prodejní statistiky a celkové povědomí o trhu,“ říká Anders Hansson. „Je pozoruhodné, že průmyslový Ethernet nyní roste rychleji a že bezdrátové komunikace získávají své pevné místo na trhu. Co je ovšem zcela jasné, to je skutečnost, že trh v oblasti komunikační techniky zůstává fragmentovaný a zákazníci žádají připojení jak pro průmyslové sběrnice, tak pro průmyslový Ethernet, tak i pro bezdrátové sítě. Celkově počet propojených průmyslových zařízení narůstá. Tento vývoj posilují koncepce jako průmyslový internet věcí a Industry 4.0. HMS se svým dlouhodobým mottem „propojujeme zařízení“ je na tento trend velmi dobře připravena.“ 

 

Přehled nových článků

Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky