Domů

Systémy pro protahování a odvíjení kabelů

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 26. duben 2011
kucera_1_titlFirma KUČERA - Spínací technika s.r.o. je vedle svého základního oboru, spínací techniky, časových a hlídacích relé, stále více známa i podle svého druhého oboru, protahovacích a odvíjecích systémů pro elektroinstalace. I zde zastupuje renomované výrobce - italskou firmu CANFOR a německou Lübbering.

Někomu se může zdát podivné, že i do oblasti protahovacích per zasahuje technický pokrok, protože předpokládal, že klasickým ocelovým perům již téměř odzvonilo. Do výroby protahovacích per a strun vstoupila moderní technologie, která nabízí rozličné materiály různých vlastností. Tyto vlastnosti jsou pak výhodné pro určitý obor aplikací. Z toho důvodu je důležité vybrat pro určitou úlohu správné pero. Rozhodující je hlavně délka protahované trasy a průměr trubky. Snahou výrobců je, vedle specializovaných per, najít vhodnou volbou technologie kompromis a nabídnout takové řešení, které by vyhovovalo co největšímu počtu aplikací.

Takovéto řešení se v oblasti domovních instalací podařilo najít právě firmě CANFOR výrobou pera typu 176 z polyesterových přaden, jehož provedení je předmětem patentu. Pero výtečně splňuje kompromis mezi tuhostí a flexibilitou. Jeho pevnost v tahu je větší než u ocelového pera a vzhledem k použitému materiálu je nezlomitelné. Díky šroubovicovému povrchu má velkou průchodnost a od uživatelů dostává skvělé reference. Na obou koncích je zakončeno koncovkou s normalizovaným závitem M4. Součástí dodávky pera je i sada pěti koncovek. Pero se dodává buď samostatně, nebo na praktickém přenosném bubínku, na který se pero vlastní vahou navíjí.

kucera_1_1
Pero typ 176

Pokračováním tohoto typu je typ pera ze stejného materiálu s označením 167, které má průměr 5 mm a představuje další úspěšný kompromis univerzálního pera, vhodného jak pro domovní instalace, to je do trubek od 16 mm, tak pro venkovní trasy do 60 m nebo v chráničkách 45 - 60 mm.

Pro tyto úkoly, pokud se jedná o trasu se složitým profilem, má však firma CANFOR v nabídce speciální pero typu 155, průměru 6 mm s ocelovým jádrem a plastovým potahem. Pero tohoto průměru je však vhodné pro trasy maximálně do 100 m. Pro větší vzdálenost je již nutné použít obdobné pero s průměrem 10 mm nebo tuhé pero s laminátovým jádrem. Pro mimořádně dlouhé trasy, až do 300 m, je vhodné použít pero průměru 14 mm. Výhodou použití pera s ocelovým jádrem je jeho snadná dohledatelnost bez nutnosti zvláštního signálního vodiče. Kvalitní laminátová pera od průměru 3 mm tvoří základní část nabídky firmy pro profily, u kterých je na prvním místě požadována tuhost pera.

kucera_1_2
Pero typ 167

Samozřejmostí je široká paleta pomůcek, nabízena ke všem perům. Jedná se například o protahovací punčochy, které usnadňují tuto často podceňovanou, ale důležitou a mnohdy náročnou činnost.

Pro zajištění správného protažení vodičů je důležitá i technologie jejich odvíjení. To je doménou firmy Lübbering. Je to další výrobce, kterého firma KUČERA - Spínací technika s.r.o. zastupuje. Lübbering nabízí skvěle propracované odvíječe vodičů i celých kabelových bubnů. Hitem firmy je skládací, lehce přenosný odvíječ s názvem VARIO Clou, který při vlastní hmotnosti 8 kg, unese na osmdesáticentimetrové pracovní ploše hmotnost 80 kg. Po ukončení práce se odvíječ jednoduchým způsobem složí a přemístí na další stavbu.

Všechny tyto i další praktické pomůcky můžete vidět v činnosti letošní výstavě Ampér, ve stánku firmy KUČERA - Spínací technika s.r.o., na brněnském Výstavišti v hale G1, stánek č. 085, kam jsou srdečně zváni všichni zájemci o tuto technologii. Podrobnosti je možné kdykoliv zjistit přímo ve firmě na telefonu 516 437 572 nebo na stránkách www.spinacitechnika.cz.

kucera_1_3
Odvíječ vodičů Vario Clou

 
distrelec
insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky