Domů

Revize a údržba systémů HVAC

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel TR instruments, spol. s r.o.   
Pondělí, 09. leden 2012

tr_instruments_2_titlZkratka HVAC z anglického Heating, Ventilation, Air Conditioning zastřešuje systémy pro zajištění požadované kvality prostředí. V současné době nachází tyto systémy uplatnění zejména v moderních kancelářských, výrobních nebo vývojových budovách. Systémy HVAC pracují na principu ohřívání či ochlazování vzduchu a jeho následné distribuce do vybraných míst v budově. Kritickou částí pro správnou funkci systému je pak jeho přesné nastavení. Na trhu je v dnes celá řada nástrojů pro lokalizaci, diagnostiku a nápravu chyb a závad v systémech HVAC. Představme si přístroje dvou výrobců zastoupených v nabídce firmy TR instruments spol. s r.o..

Extech Instruments

V portfoliu americké firmy Extech Instruments nalezneme celou řadu přístrojů pro měření parametrů prostředí.

Všechny přístroje této firmy spojuje výborný poměr cena / výkon. Další jejich výraznou devizou je pak jednoduchost obsluhy a spolehlivost.

tr_instruments_2_1
HDV640W

Firma Extech Instruments v současné době představuje novou řadu boroskopů (průmyslových endoskopů) s vysokým rozlišením. Každý přístroj řady HDV600 disponuje přijímačem s barevným 5,7" LCD TFT displejem, vysokým rozlišením 640×480 bodů a s možností přímého sledování obrazu na externím monitoru pomocí AV výstupu. Snímky z kamery je možné zaznamenat na paměťovou SD kartu schopnou uložit více jak 14 000 obrázků nebo 4 hodiny videa. Následně lze tyto data přenést do počítače pomocí USB výstupu nebo SD karty. Celý přijímač je proveden v robustním, voděodolném pouzdře s protiskluzovými úchyty pro držení v pravé i levé ruce. Kamera základního modelu HDV610 má vysoké rozlišení, přisvícení LED diodami a průměr pouhých 5,5 mm. S přijímačem je propojena přímo, kabelem dlouhým 1 m. Nejvyšší model HDV640W je vybaven 6 mm kamerou s LED osvětlením, připojenou k bezdrátovému vysílači pomocí poloohebného kabelu s možností řízení ohybu v rozsahu až 320°. Ten umožňuje ovládat osvětlení LED diod kamery, natáčet krk kamery a současně zajišťovat bezdrátový přenos obrazu k přijímači, a to až na vzdálenost 30 m. To značně zvyšuje možnosti a komfort použití těchto boroskopů v praxi. Kromě standardní výbavy se nabízí možnost dokoupení celé řady sond s poloohebným krkem až do vzdálenosti 2 m nebo s běžným, ohebným kabelem až do vzdálenosti 30 m.

tr_instruments_2_2
EN300

Další novinkou firmy Extech je přístroj EN300 pro měření neelektrických veličin. Konkrétně důležitých parametrů pro systémy HVAC jako: teplota, relativní vlhkost, rychlost proudění vzduchu, intenzita osvětlení a intenzita zvuku. Pro měření teploty je v přístroji zabudovaný vnitřní teploměr s termočlánkem typu K, který umožňuje měřit teplotu až do 1 300°C. Relativní vlhkost je měřena vnitřním kapacitním senzorem s rychlou odezvou. Rychlost proudění vzduchu je z důvodu vyšší přesnosti měřena zabudovanou vrtulkou s nízkým vnitřním třením a měřenou rychlost je možné zobrazit ve ft/min, MPH, m/s, km/h, nebo v uzlech. Přístroj obsahuje velký LCD display, který dokáže zobrazit současně teplotu a rychlost větru nebo vlhkost. Pro přesné měření intenzity osvětlení používá EN300 fotodiodu s korekčními filtry. Měření intenzity zvuku s použitím frekvenčního váhování a rychlé doby odezvy splňuje podmínky třídy 2, normy IEC 61672. K praktickým funkcím také patří samočinné vypnutí přístroje po 10 minutách nečinnosti a nastavení posledního režimu měření jako výchozího při vypnutí přístroje. Přístroj je napájen ze šesti AA baterií a jejich stav nabití je indikován na displeji. Dále přístroj EN300 nabízí přenos naměřených dat do PC pomocí rozhraní RS-232 a možnost montáže na stojan pro dlouhodobá měření.

Kimo

Francouzská firma KIMO Instruments se specializuje na vývoj a výrobu špičkových přístrojů určených jak pro měření základních parametrů prostředí (teplota a vlhkost vzduchu, světlo, obsah CO, CO2), tak pro měření dalších parametrů technologií, které toto prostředí nějakým způsobem ovlivňují (topení, větrání, klimatizace). V tomto případě jde o přístroje, které umí měřit například také teplotu povrchu, rychlost proudění plynu (případně objemový průtok), diferenční tlak, otáčky, hluk a podobně.

Ruční přístroje jsou vyráběny ve třech typových řadách (Class 100, 200 a 300). Základní řada 100 nabízí jednoúčelové přístroje pro měření jednoho až dvou parametrů. Měřicí sondy jsou většinou nezáměnné a rozsahy jsou pevně dané konkrétním modelem přístroje. Přístroje řady 200 mají pro danou kategorii výměnné sondy (kabelové nebo i rádiové) a možnost připojení speciálních výměnných modulů pro měření proudu a napětí nebo pro měření termočlánky. Umí komunikovat s počítačem. Mají paměť pro až 8 000 naměřených hodnot a možnost výpočtu dalších parametrů s využitím přístrojem měřených hodnot.

tr_instruments_2_3
AMI300

Přístroj nejvyšší řady s označením AMI300 patří do kategorie profesionálních multifunčních měřicích přístrojů se záznamem pro HVAC. Základní přístroj AMI300 umí pracovat s libovolným typem sond, které mohou být kabelové nebo rádiové. Tak je možné pro danou kategorii měření (aplikaci, technologii) sestavit opravdu nejvhodnější soupravu měřicích sond a modulů pro měření:

  • Teploty v rozsahu -50 až 250°C (sondy PT100).
  • Teploty v rozsahu -200 až 1 300°C (termočlánková sonda typu K).
  • Diferenčního tlaku v několika rozsazích (od 0 až ±500 Pa od 0 až ±2000 mBar).
  • Rychlosti proudění plynu a objemového průtoku několika typy vrtulových anemometrů v rozsazích 0.25 až 40 m/s, 0 až 100 m3/h nebo anemometrem s horkým vláknem v rozsahu 0.15 až 30 m/s.
  • Otáček optickou sondou (60 až 60 000 rpm) nebo kontaktní (30 až 20 000 rpm).
  • Klimatických podmínek a kvality vzduchu: teplota vzduchu -20 až +80°C, relativní vlhkost 3 až 95%, obsah CO v rozsahu 0 až 500 ppm, CO2 0 až 5 000 ppm.
  • Vlhkosti při vyšších teplotách: relativní vlhkost 3 až 95%, teplota -40 až +180°C
  • Napětí v rozsahu 0 až 2.5/10 V a proudu v rozsahu 0 až 20 mA.

tr_instruments_2_4
AMI300

Přístroj AMI300 má paměť pro až 12 000 naměřených hodnot, které mohou být dále zpracovány na počítači. Ukládání dat do paměti přístroje během měření je buď manuální, nebo automatické.

Vhodným doplňkem pro ruční přístroje KIMO mohou být, v případě potřeby dlouhodobějšího sledování některých parametrů, loggery řady Kistock. Ty vyrábí firma v několika modelech, odlišujících se především typem měřených veličin. Obecně je možné těmito přístroji měřit teplotu, relativní vlhkost vzduchu, osvětlení, napětí a proud. Firma KIMO vyvinula velmi dobře a přehledně zpracovaný software, který umožňuje konfiguraci loggerů pro danou aplikaci a následně stažení naměřených dat a jejich jednoduchou prezentaci formou tabulek a grafů.

Potřebujete více informací o výše uvedených přístrojích? Chcete poradit s výběrem správného přístroje pro Vaši HVAC aplikaci? Kontaktujte, prosím, firmu TR instruments spol. s r.o.

tr_instruments_2_5
Logger Kistock KTT-310

 

TR instruments, spol. s r.o.
Křižíkova 70
612 00 Brno
tel.: +420 541 633 670
fax: +420 541 633 859
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.trinstruments.cz

 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky