Domů

Kamerový systém a kontrola kvality plastových desek

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 24. duben 2012

moravskepristroje_1_titlKamerový inspekční systém umístěný na válcovací stolici umožňuje kontrolovat celou plochu plastové desky, která opouští stroj. Deska může vykazovat několik typů vad, z nichž nejkritičtějšími jsou zvlnění povrchu a zrnka nečistot uvnitř materiálu. Tyto vady nesmějí projít bez přesné identifikace jejich místa a bez vyznačení těchto problémových míst značkami na okraji desky.

Přitom je nutno rozpoznat zvlnění o velikosti jednotek mikrometrů a nečistoty velké desetiny milimetru. Již z tohoto zadání jsou zřejmé požadavky, se kterými se musí systém vizuální inspekce vyrovnat. Především potřebujeme získávat vysoce kvalitní a stabilní obraz s vysokým rozlišením a bez jakékoliv ztrátové komprese obrazu.

1) Požadavek na nejvyšší kvalitu obrazu nám splňují monochromní RAW data kamery DataCam s rozlišením 1 600 × 1 200 pixelů a s šestnáctibitovou digitalizací.

moravskepristroje_1_1

Čtveřice kamer DataCam snímá celou šířku pásu na výstupu výrobní linky

2) Plastová deska opouštějící stroj má šířku 120 mm a pohybuje se rychlostí cca 6 m/min. Abychom pokryli celou plochu desky, jsou použity čtyři kamery vedle sebe, jejichž obraz se mírně překrývá.

3) Snímaný materiál se nepřetržitě pohybuje. Musíme tedy pracovat s velmi krátkými expozičními časy. Tento požadavek klade vysoký nárok na intenzitu osvětlení. Speciálně pro tuto zakázku byla zkonstruována osvětlovací lišta osazená výkonnými LED s bílým světlem.  Osvětlení je dostatečně intenzivní a přitom prakticky nezvyšuje tepelnou zátěž kontrolovaného plastového materiálu.

4) Syrová data, která kamery poskytují, představují značnou zátěž i pro tak výkonný komunikační systém, jakým je sběrnice USB v moderních počítačích. Připojení je navrženo tak, aby byla každá kamera připojena na samostatný kořenový hub na základní desce počítače. Objem syrových dat, produkovaných čtveřicí kamer činí několik desítek MB za sekundu a je již za možnostmi jediného USB portu. Proto v takových případech nemůžeme použít ani USB hub. Připojení každé kamery na samostatný port je pro plynulost běhu aplikačního programu podstatným požadavkem.

5) Počítač si musí poradit nejenom s mohutným tokem dat, ale je nutno veškerá obrazová data také zpracovat v reálném čase odpovídajícímu produkčnímu tempu stroje. Kroky systému strojového vidění VisionLab umožňují rozdělovat výpočty mezi více jader CPU. Proto je počítač vybaven výkonným šestijádrovým procesorem. Díky tomu počítač zvládá veškeré výpočty Fourierových transformací a větší počet jader je také přínosem pro plynulost datového toku přes USB.

6) Systém dokáže detekovat zrnka nečistot, která jsou menší než je obrazový bod kamer. Aby toho dosáhl, musí obraz zpracovávat výpočetně náročnými filtry. Pro tento účel je počítač vybaven grafickým adaptérem s grafickým procesorem nVidia, kde je obraz zpracováván vysoce paralelně – GPU GF590GTX obsahuje 1024 jader a datový tok obrazových dat může činit až 327 GB/sec. Systém VisionLab obsahuje řadu kroků, které výkon současných grafických procesorů dokáží využít. V aplikacích, kde je zátěž GPU vysoká, se tato skutečnost nijak neprojevuje na zatíženosti CPU a na odezvách počítače na povely obsluhy.

 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky