Domů Alternativní zdroje Projekt s akumulací energie dostal zelenou.

Projekt s akumulací energie dostal zelenou.

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Úterý, 27. duben 2010
skladovani_energie_titlKdyž přestane foukat vítr nebo slunce zapadne za obzor, energie z nejčastějších obnovitelných systémů, větrných a fotovoltaických elektráren, přestane proudit do sítě, ale co když ji bude zrovna potřeba? K tomuto účelu je třeba elektrickou energii, když ji je nadbytek akumulovat, a době největší poptávky uvolňovat. Levné akumulaci energie z těchto zdrojů je často přisuzováno jméno, svatý grál energie z obnovitelných zdrojů. Jedná se o klíčovou součást inteligentních rozvodných sítí.

V Kalifornii se rozjeli práce na unikátním projektu, který si klade za cíl uchovávat přebytek elektrické energie, která se nachází v rozvodné síti, z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a fotovoltaické systémy. Díky tomuto unikátnímu projektu se zvýší spolehlivost a účinnost rozvodné sítě a zároveň se sníží potřeba nových elektráren.

skladovani_energie

Díky lepším technologiím pro uchování energie se zlepší integrace obnovitelných zdrojů do rozvodných sítí. Akumulace energie je důležitou součástí inteligentních rozvodných sítí, které se v současné době vyvíjejí a do jejichž vývoje plynou nemalé finanční prostředky.

Akumulace energie v rozvodné síti přispěje ke zvýšení účinnosti, spolehlivosti a udržitelnosti vyrovnání kolísavého výkonu z větrných a solárních elektráren. Díky tomu se zmenší potřeba nových fosilních elektráren, neboť v době nadměrné dodávky elektrické energie dojde k její akumulaci a v době odběrných špiček k jejímu uvolnění.

Podle odhadů bude Kalifornie potřebovat zásoby na akumulování 4 GW energie ke splnění cíle, dosáhnout 33% pokrytí z obnovitelných zdrojů do roku 2020.

Projekt bude využívat stlačeného vzduchu, který se bude čerpat v době přebytku elektrické energie do porézního skalního útvaru hluboko v podzemí. V případě potřeby bude stlačený vzduch uvolněn a bude pohánět turbíny generátorů. Celý projekt má být dost velký, aby byl schopen dodat 300 MW, velikost střední elektrárny, po dobu až 10 hodin.

 
konference
Famatel
blue panther
Schrack
danfoss
dehn

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky