Domů Alternativní zdroje Komplexní řešení k maximálnímu využití sluneční energie

Komplexní řešení k maximálnímu využití sluneční energie

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Sobota, 25. duben 2009
solar_energie_titlABB dodává komplexní energetické a automatizační řešení pro jednu z největších světových slunečních tepelných elektráren – řešení, které zahrnuje jedinečné přesně řídicí zařízení, jenž umožňuje 1 248 parabolickým žlabům zachytit maximum sluneční energie.
Toto řešení obsahuje širokou řadu energetických a automatizačních produktů a systémů pro 100 MW sluneční tepelnou elektrárnu Extresol 1 a 2 a pole solárních kolektorů v Extremaduře v západním Španělsku.

Každý z bloků Extresol 1 a 2 vyrobí 50 MW elektřiny z rozlehlého solárního pole parabolických žlabových kolektorů o ploše větší než 510 000 metrů čtverečních, což se zhruba rovná velikosti 70-ti fotbalových hřišť.

solar_energie_37

Čistá energie pro 60 000 domů
Dohromady obě elektrárny vyrobí dostatek elektřiny pro zásobování 60 000 španělských domácností čistou energií, což má za následek snížení emisí CO2 o 298 000 metrických tun za rok. Blok Extresol 1 má být uveden do provozu na konci roku 2009 a Extresol 2 o šest měsíců později.

Spolu s projektem 100MW sluneční tepelné elektrárny Andasol 1 a 2 v sousední Andalusii – pro nějž ABB též dodalo komplexní energetické a automatizační řešení, je Extresol jedním z největších projektů výroby solární energie na světě. Obě díla společně vlastní Sener a Cobra, dvě španělské inženýrské a stavební společnosti.

Komplexní dodávka ABB pro Extresol zahrnuje řídicí systémy elektrárny a parabolické žlabové kolektory, přístrojové vybavení, motory, pohony a nízkonapěťové výrobky, jakož i vybavení pro silnoproudé rozvodny k bezpečnému a spolehlivému dodávání energie do národní přenosové soustavy.

solar_energie_39

Pokročilé polohování
Řešení též zahrnuje programovatelné PLC automaty typu AC500 vybavené pokročilým solárním polohovacím algoritmem, zvláště vyvinutým ABB pro parabolické žlabové kolektory a solární naváděče. Algoritmus umožňuje kolektorům sledovat cestu slunce s odchylkou do 0,03 %, takže vždy zachytávají největší možné množství energie.

Každý z těchto 1248 kolektorů je vybaven programovatelným PLC automatem AC500. Kromě vynikající přesnosti je ověřeno, že odolají náročným provozním podmínkám – extremnímu horku ve dne a nízkým teplotám v noci.

solar_energie_38

Vysoce účinná výroba energie
Parabolické žlabové kolektory představují nejúčinnější a nejpoužívanější prostředky pro výrobu solární termální energie ve velkém měřítku. Kolektory jsou parabolická zrcadla, která odrážejí a soustřeďují sluneční světlo do trubek obsahujících teplonosné médium. Médium (kapalina) se poté použije k ohřevu páry v turbíně pro výrobu elektrické energie.
 
konference
Famatel
blue panther
Schrack
danfoss
dehn

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky