banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Čtvrtek
4. 06. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Vybíráme optickou kabeláž

Vybíráme optickou kabeláž

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 27. leden 2011
abbas_1_titlOptická kabeláž byla po dlouhou dobu vnímána jako technologie pro nadstandardní požadavky páteřních a dálkových komunikačních tras. S rostoucím využíváním datových sítí pro přenos dat, zvuku a obrazu, se radikálně mění požadavky koncových uživatelů. A tím i chápání optické kabeláže jako standardního prvku při budování datových sítí.

Typ vláken

Prvotní otázkou při výběru vhodného optického kabelu pro danou instalaci je typ vlákna. Typ vlákna je dán především vzdáleností tras a datovým protokolem, který bude pro přenos využíván. V současné době je nejpoužívanější typ optického vlákna Multimode 50/125 (OM2) nebo Singlemode 08/125 (OS1). S nástupem 10Gigabit Ethernetu začíná být také zájem o vlákna Multimode 50/125 (OM3). Naopak vlákna typu Multimode 62,5/125 (OM1) se pro nové instalace nepoužívají. Multimode vlákna se instalují na vzdálenosti do 500m, takže typické využití jsou datové rozvody v budovách. Singlemode vlákna se naopak instalují na delší vzdálenosti a typickým příkladem jsou páteřní sítě v rozlehlejších areálech.

Počet vláken

Při projektování počtu vláken je potřeba vzít v úvahu i budoucí požadavky uživatelů a zajistit tak dostatečným počtem vláken možnost zvýšení datové propustnosti sítě v budoucnu. Dodatečná instalace dalšího optického kabelu je finančně nákladnější, než použití naddimenzovaného počtu vláken při prvotní instalaci. Je potřeba vzít v úvahu také praktické zkušenosti. Kabel s velkým množstvím vláken, po kterém jsou přenášena všechna firemní data, je větší bezpečnostní riziko (např. poškození), než více optických kabelů se středním počtem vláken. Vždy je nutné mít na mysli topologie sítě.

Volba opláštění a konstrukce kabelů Brand-Rex

Hlavní funkcí opláštění kabelu je poskytnutí bezpečné ochrany pro samotná optická vlákna jak během instalace, tak i během celé životnosti kabeláže.
• LSZH plášť - univerzální plášť, bezhalogenové provedení - redukce dýmivosti a toxických splodin při zahoření. Typické použití je pro vnitřní rozvody v budovách.
• PE plášť - kabeláž s tímto pláštěm je určena pro venkovní instalace.

Využití optických kabelů Brand-Rex

• PDC (distribuční) univerzální kabely
Jsou určeny pro páteřní rozvody v budovách nebo do optických zásuvek. Opláštění je vyrobeno z LSZH materiálu. Při uložení do chrániček lze využít i pro venkovní instalace.
• Patch a breakout kabely
Ideální kabeláž na patch cordy. Plášť kabelů je vyroben z LSZH materiálu pod nímž se navíc nachází vrstva aramidových vláken.
• Gelové kabely
Gelové kabely se používají především pro kratší venkovní trasy mezi budovami. Existuje mnoho variant chránění těchto kabelů, čímž jsou zajištěny různé mechanické vlastnosti kabelu. K dispozici jsou ve variantách Unitube (jednotrubka) až 24 optických vláken, nebo Multi Loose (vícetrubky) až 216 optických vláken.
• Microblo - optické mikrokabely
Tato produktová řada optických kabelů je určena pro zafukování do HDPE chrániček nebo mikrotrubiček. Optické mikrokabely Microblo jsou vyráběny ve variantách pro vysokokapacitní trasy s kapacitou až 96 vláken. Druhou variantou jsou mikrokabely s průměrem pouhých 2,5mm a max. počtem až 12 vláken. Mohou být proto zafukovány do mikrotrubiček i o velmi malých rozměrech např. 7/3,5 a 5/3,5. Nabízí ideální řešení pro optické trasy vedené v rámci areálu, do jednotlivých budov či bytů (FTTx).
• Speciální optické kabely Brand-rex
V tomto segmentu lze například najít optické kabely určené pro náročné požadavky vojenského odvětví, nebo optickou kabeláž s odolností proti ohni určenou pro kritické aplikace.

 

Články na podobné téma

Přehled nových článků

tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky