Etm.cz - elektrotechnika on-line

Středa
22. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Nové produkty značky Siemens pro vzdálený přístup ke strojům a strojním zařízením využívají mobilní síť

Nové produkty značky Siemens pro vzdálený přístup ke strojům a strojním zařízením využívají mobilní síť

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Modul CP 1242-7 rozšiřuje PLC Simatic S7-1200 o rozhraní pro mobilní sítě GSM/GPRS (Global System for Mobile Communications/General Packet Radio Service). Software nové řídicí stanice Telecontrol Server Basic může prostřednictvím mobilní sítě adresovat až 5000 řídicích mikrosystémů typů Simatic S7-1200 a Simatic S7-200. Třetí novinkou je TeleService Adapter IE Basic s modulem TeleService Module GSM pro realizaci vytáčených spojení umožňujících provádět údržbu PLC řady Simatic S7 na dálku prostřednictvím mobilní sítě.

Komunikační procesor CP 1242-7 přidává do PLC Simatic S7-1200 rozhraní GSM/GPRS. Umožňuje tak provozovatelům různých zařízení hospodárně diagnostikovat, sledovat, udržovat a řídit vzdálené provozní stanice kdekoli na světě prostřednictvím služby přenosu dat přes GPRS a internetovou síť. K provozování modulu CP 1242-7 stačí uzavřít smlouvu s provozovatelem mobilní sítě a použít standardní kartu typu SIM. Druhou možností je uzavření zvláštní smlouvy typu M2M. V průběhu provozu systém informuje personál o stavu zařízení nebo o případné závadě prostřednictvím krátkých textových zpráv (SMS). Modul v CP 1242-7 také umožňuje navázat vzdálené spojení se zařízením přes internetovou síť. Ke spojení se zařízením postačuje počítač s přístupem k internetu a nainstalovaným softwarem Step 7 V11. Další oblastí použití je komunikace mezi zařízeními (M2M), při níž jsou fyzicky oddělená zařízení spojena přímo mezi sebou, a jejich chod je koordinován.

Software řídicí stanice Telecontrol Server Basic vykonává ve vztahu k řídicím systémům Simatic S7-200 a Simatic S7-1200 funkci serveru OPC připojeného přes mobilní síť. Tímto způsobem lze shromažďovat údaje z až 5000 připojených stanic a přes rozhraní OPC je zpřístupňovat systémům operátorských rozhraní (Human Machine Interface - HMI) a dispečerským systémům (Supervisory Control and Data Acquisition - SCADA). Tento způsob komunikace lze použít například při nepřetržité výměně údajů nebo pro centrální sledování zařízení v prostorově rozlehlých infrastrukturních soustavách, jako jsou vodárenské nebo kanalizační sítě. Jeden systémový integrátor může provozovat server OPC pro několik zákazníků.

Třetí novinkou od společnosti Siemens v oblasti přístupu na dálku je TeleService Adapter IE Basic. Adaptér může být vybaven mimo jiné modulem TeleService Module GSM, jenž umožňuje spojit se na dálku s PLC Simatic S7 nebo s jiným účastníkem vybaveným rozhraním Ethernet. Vytáčené spojení je realizováno prostřednictvím sítě GSM.

Význam mobilního spojení v úlohách vyžadujících přístup k zařízení na dálku stále roste. Důvodem není jen větší flexibilita v porovnání s kabelovými systémy, ale také často nižší pořizovací a provozní cena. Díky celosvětové síti GSM lze v oboru průmyslové automatizace realizovat různé služby přenosu dat. Při použití metody CSD (Circuit Switched Data) se data přenášejí mobilní rádiovou sítí po navázání vytáčeného spojení. Další možností je informování obslužného personálu formou krátkých textových zpráv (SMS). Služba GPRS umožňuje zřídit pro přenosy dat mobilní připojení přes internet. Společnost Siemens se svými již dříve dostupnými produkty (např. čtyřpásmové mobilní rádiové modemy) a nově zaváděnými komponentami nabízí průmyslovým odvětvím široký výběr systémů pro správu, diagnostiku, údržbu a řízení na dálku prostřednictvím mobilní sítě.

 

Přehled nových článků

amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+