Etm.cz - elektrotechnika on-line

Středa
29. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

Renesance kroužkových asynchronních strojů

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 21 Únor 2011 08:17
Bez použití kompletního statického měniče frekvence jsou asynchronní stroje s dvojím napájením zatím jedinou možností tento generátor provozovat s regulací otáček při pevné frekvenci síťového napětí. Střídač, respektive měnič na straně rotoru a sběracích kroužků může být dimenzován na podstatně nižší výkon, než obvyklý úplný měnič frekvence. Tím se stává pro daný účel přijatelnější a nízkoztrátový.

holub_1_3

Výpočet magnetického obvodu asynchronního stroje s dvojím napájením však představuje velkou výzvu pro analytické výpočetní programy na bázi konečných prvků a termografie, které vytvořili odborníci z univerzity v Liebnitz ve SRN. To je základní předpoklad pro určení proudů v rotoru, a v něm vznikajících ztrát, a tím i pro celkové dimenzování. Pro maximální redukci nepříznivého oteplení stroje je povrch kostry opatřen chladícími žebry. Především však cizí ventilací. K intenzivnímu chlazení rotoru přispívají axiální kanály ve jhu - viz obr. 2. Při vývoji bylo konstatováno, že stoupají-li rozměry stroje, zvětšuje se jeho objem s třetí mocninou. Jeho povrch však pouze s druhou mocninou délky.

holub_1_2
Obr. 1 Prototyp asynchonního generátoru s krouškovým rotorem a cizí ventilací pro větrnou elektrárnu

holub_1_1
Obr. 2 Rozložení magnetického toku v rotoru a statoru asynchronního generátoru z obr. 1

Pozoruhodné je, že nové měniče frekvence pro digitální řízení motorů s kroužkovými rotory pro pohony jeřábů, nabízí německá firma Sprint Electric, která je vystavila na veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku v listopadu 2010.

Literatura:

2010, Antriebstechnik, č. 10, str. 34 a 82

 
amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+