Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pátek
15. 11. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

Výkonové odpínače SOCOMEC

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Michal Brůžek   
Středa, 18 Červenec 2012 06:20

Využití odpínačů SIRCO

Hlavním parametrem pro výběr odpínače je jmenovitý pracovní proud Ie. Tento proud označuje maximální povolené dlouhodobé proudové zatížení bez snížení funkčnosti zařízení. V případě SIRCO odpínačů jsou hodnoty Ie v rozmezí od 125 A do 5 000 A. Jmenovitý pracovní proud Ie je dále ovlivňován dalšími parametry jako je kategorie užití nebo jmenovité napětí Ue.

Odpínače lze používat ve všech kategoriích užití 21, 22 i 23. Tyto kategorie defi nují typ zátěže od ryze odporové až po vysoce induktivní nebo kapacitní. Jsou proto vhodné i pro spínání a vypínaní například motorů.

Odpínače lze používat i v aplikacích s vyšším napětím, u střídavého napětí do 690 V AC a u stejnosměrného do 500 V DC. Pro aplikace ve fotovoltaice jsou připraveny odpínače SIRCO PV se jmenovitým napětím až 1 000 V DC.

Tento článek čerpá z časopisu ETM 5/12. Časopis si můžete pořídit z pohodlí domova na adrese www.floowie.com/cs/etm.
Kromě jiného v něm najdete množství informací pro elektrotechniky, energetiky, projektanty, zájemce o silnoproudou elektrotechniku, podnikatele a investory v oborech elektro.

Konstrukce odpínače

Odpínače jsou nabízeny v 3pólové a 4pólové variantě. Tělo odpínače je vyrobeno z polyesterové pryskyřice a skelných vláken. Tím je docíleno vysoké povrchové elektrické pevnosti a mechanické odolnosti. Uvnitř zařízení je pohyblivá lišta s postříbřenými kontakty, která svým pohybem spíná a rozpíná jednotlivé kontakty (póly). Tato lišta je pak mechanicky spojena s vnější přepínací rukojetí ovládanou obsluhou. Touto jednoduchou konstrukcí je docíleno vysoké spolehlivosti, bezpečnosti a dlouhodobé životnosti až 10 000 cyklů. Pohyblivá lišta je navíc označena ukazateli „0" a „I", které slouží pro vizuální kontrolu a určení polohy kontaktů.

ETM_05_2012_socomec_01

Vnitřní konstrukce odpínače

Další varianty odpínačů SIRCO

SOCOMEC má již dlouholeté zkušenosti s výrobou odpínačů a je proto možné vyrobit i speciální odpínače, přesně dle požadavků zákazníků:

ETM_05_2012_socomec_02

  • 6pólový, 8 pólový, 9 pólový nebo 12pólový odpínač
  • 3pólový odpínač s nespínatelným čtvrtým pólem
  • 4pólový odpínač s rychlejším odpojením jednoho pólu
  • odpínač s N-pólem s větším proudovým zatížením (např. 3 × 160 + 1 × 400 A)
  • přepínač s motorovým pohonem a dálkovým ovládáním
  • přepínač s motorovým pohonem a automatickým přepínáním (ATS)
  • odpínač uzavřený ve skříni (plastové nebo ocelové)

Doplňky a příslušenství

Odpínač lze doplnit nejrůznějším příslušenstvím, například vnitřní přepínací rukojetí, externí přepínací rukojetí s prodlužovací hřídelí, pomocnými kontakty (NO/NC, NO+NC), krytem vývodů a čelní krycí deska, mezifázovou bariérou, spojovacím materiálem a kabelovými oky.

Varianta s označením SIRCOVER má tři stabilní polohy I - 0 - II a skládá se ze dvou odpínačů SIRCO a 3polohového mechanismu s přepínací rukojetí pro ovládání pozice. Toto řešení má výhodu ve vzájemné mechanické blokaci jednotlivých poloh, kompaktních rozměrech (ušetří až 50% prostoru) a dodržení všech elektrických vlastností platných pro samostatný odpínač SIRCO. Používá se jako přepínač hlavního a záložního zdroje, nebo pro přepínání dvou zátěží. Volbu polohy lze provádět manuálně pomocí rukojeti nebo místo rukojetí použít motorový pohon s dálkovým ovládáním s názvem ATyS.

Michal Brůžek
GHV Trading, spol. s r.o

ETM_05_2012_socomec_04

SOCOMEC je celosvětově známá francouzská společnost, která se specializuje na výrobu komponent pro sítě nízkého napětí. Svým sortimentem patří mezi významné výrobce na poli spínacích a odpínacích přístrojů pro průmyslové aplikace. Díky širokému sortimentu může nabídnout kvalitní řešení pro každý projekt. Na českém trhu ji zastupuje firma GHV Trading spol. s r. o. Firma SOCOMEC se dále zabývá výrobou digitálních elektroměrů činné a jalové energie nebo speciálními analyzátory sítě pro montáž do dveří rozváděče s možností záznamu a grafického zobrazení průběhu měřených parametrů sítě na velkém barevném LCD displeji. Bližší informace o kompletním sortimentu najdete internetové adrese: www.ghvtrading.cz

 
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+