Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pondělí
27. 01. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

Senzory Sunx v náročné konkurenci uspěly

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Luděk Barták, Panasonic Electric Works Czech s.r.o.   
Pátek, 03 Červenec 2009 00:00


Široké aplikační možnosti
Na několika aplikacích, kde jsou použity senzory Sunx, si představme široké možnosti nasazení. Fotoelektrické senzory mohou detekovat transparentní lahve na dopravníku (FX-311G) nebo značky či samolepky na nekonečném pásu (FX-301G). Senzory mohou rozpoznávat tenké předměty jako jsou dopisní obálky (NA1-11 – mikro fotoelektrický senzor se zkříženými paprsky) nebo naopak průchod velkých komponent jako jsou bloky motoru či celá auta (CX-411). Lze je použít při aplikacích hlídání výšku hladiny (FD-F8Y) či únik kapaliny nebo plynů (FD-F705).

sunx_1
EX10 - miniaturní fotoelektrický senzor

HL-C2
V oblasti průmyslového optického měření vzdálenosti stanovují laserové analogové senzory řady HL-C2 přísnější měřítka a patří k nejlepším na světě. Díky speciálně vyvinutému přijímacímu čipu CMOS s označením „High Density Linear Cell (HDLC)“ se vyznačují zejména velkou přesností měření s rozlišovací schopností až 0,01 ?m, vysokou frekvencí měření až 100 kHz a nepatrnou chybou linearity (? ?0,02%). Optická soustava čoček s vysokým rozlišením, zaručuje minimální chybu zobrazení a zároveň nejmenší možný světelný bod na snímacím čipu HDLC. Mimoto senzory používají vysoce kvalitní zdroj laserového světla, jehož světelný výkon se dá regulovat s využitím nové patentované řídicí funkce. Mimořádně rychlý signálový procesor s účelně navrženými algoritmy zajišťuje zpracování a digitalizaci snímaného signálu v reálném čase.
Pro různá použití má uživatel k dispozici na výběr senzorové hlavice s bodovými popř. řádkově vedenými laserovými světelnými paprsky s měřícími rozsahy 10 ± 1, 30 ± 5 popř. 110 ± 15 mm. V porovnání se senzory předchozí řady HL-C1 jsou senzorové hlavice řady HL-C2 vhodné jak pro difúzní tak také pro lesklé odrazové povrchy. Kompaktní multifunkční řídicí a kontrolní jednotka HL-C2C ještě více podtrhuje výkonnost nové řady senzorů. Vedle výstupů s napěťovým a proudovým měřicím signálem nabízí mnoho užitečných funkcí, jako např. možnost připojení dvou senzorových hlavic, přímé předzpracování měřených hodnot (sčítání, odčítání atd.), časování, spouštění a dálkové zablokování funkce, výstražná hlášení (alarm), individuální seřízení laseru, možnost nastavení mezí a nuly nebo vyrovnání ofsetu. K jejím výrazným přednostem patří mimo jiné rozhraní USB 2.0 pro rychlý přenos měřených dat s rychlostí až 12 Mbps do PC. K dispozici je také sériové rozhraní RS-232C umožňující např. přímé připojení senzoru k programovatelným automatům (PLC). Při provozním napětí 24 V DC ± 10 % pracují nové senzory spolehlivě při teplotě okolí v rozmezí od 0 do 45°C i v průmyslovém prostředí.

sunx_3
Optické měření vzdálenosti HL-C2

Použití v praxi
Senzory Sunx mohou bezchybně pracovat i v korozivním či velmi prašném prostředí, vakuu, při vysokých či naopak velmi nízkých teplotách, ve špatně osvětlených či přesvícených místech, s předměty různých barev včetně lesklých povrchů.
Z výčtu je patrné, že aplikace, kde mohou být senzory Sunx úspěšně nasazeny spadají do rozličných oborů lidské činnosti a jejich správné použití, které začíná detailní analýzou problému, povede k vyšší kvalitě a produktivitě.
Specifický je senzor intenzity elektrického pole (EF-S1), který umožňuje spolehlivě a účinně monitorovat velikost elektrostatického náboje na povrchu různých ploch. Elektrostatické náboje vznikají v mnoha průmyslových procesech, jsou velmi nebezpečné, protože mohou zničit choulostivé součástky nebo narušit výrobní postupy a proto se musí co nejúčinněji hlídat a neutralizovat.
U některých senzorů, použití červené LED pro vysílání viditelného zaměřovacího paprsku, výrazně usnadňuje seřízení senzoru a umožňuje rychlé nastavení zejména v případě malých objektů nebo při velkých vzdálenostech objektu.

sunx_2
Trigonometrický senzor EQ30 s dosahem až 2 m

Bezpečnostní závory
Samostatnou kategorií senzoriky jsou bezpečností závory. Použití v provozech umožňuje zajištění vysoké úrovně bezpečnosti práce zejména v automatizované průmyslové výrobě. Jsou použitelné pro širokou aplikační oblast od ochrany prstů a rukou pracovníků obsluhujících výkonné stroje, až po ochranu přístupu osob do nebezpečné blízkosti robotů či jiných výrobních prostředků. Bezdotykově pracující bezpečnostní světelné závory se skládají ze samostatné vysílací a přijímací jednotky, mezi nimiž vzniká chráněné pole vytvářené infračervenými paprsky. Uživatel si může pro konkrétní použití vybrat z široké škály typů s výškou chráněného pole od 168 do 1.912 mm a s šířkou od 0,2 do 13 m.
Bezpečnostní světelné závory pracují na principu „světelné mříže“ s roztečí světelných paprsků dle typu od 10 do 40 mm a s velmi krátkou dobou odezvy max. 14 ms.

sunx_4
Senzorová řada GPX pro velmi přesné měření

Technika PEW v automatizace
Senzory, programovatelné automaty, kamerové systémy, operátorské panely – výrobky automatizační techniky od jednoho výrobce dnes zabezpečují řízení a kontrolu celých průmyslových celků ať jsou to elektrárny, čistírny odpadních vod nebo montážní či výrobní provozy.
Vzhledem k modularitě všech výrobků celého širokého spektra automatizační techniky společnosti Panasonic Electric Works lze vytvořit funkční systém výhradně z vlastních produktů a tím zabezpečit optimální komunikaci mezi nimi.
 
amper 300x300
cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky


+